Marcin Nowak 21.11.2013

Liga Mistrzów: Orlen Wisła Płock pewnie ograła FC Porto

Piłkarze ręczni Orlenu Wisły wygrali w Płocku z portugalskim FC Porto Vitalis 28:22 (12:10) w meczu szóstej kolejki grupy B Ligi Mistrzów.
Orlen Wisła Płock - FC PortoOrlen Wisła Płock - FC Porto PAP/Marcin Bednarski
  • Marek Góralczyk - sekretarz generalny Związku Piłki Ręcznej w Polsce - o zwycięstwie Orlenu Wisły Płock z FC Porto w Lidze Mistrzów (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)

W tej edycji Ligi Mistrzów Wisła nie wygrała jeszcze meczu przed własną publicznością. Po pięciu kolejkach płocczanie mieli na swoim koncie cztery punkty, po wyjazdowych zwycięstwach nad Dunkerque HB (28:24) i FC Porto (24:20). Rywale z Portugalii zdobyli tylko dwa punkty po zwycięstwie nad drużyną z Francji (22:21).
Podopieczni trenera Manolo Cadenasa przed rewanżowym meczem z Portugalczykami stracili kolejnego gracza. Do Pawła Paczkowskiego i Mariusza Jurkiewicza dołączył Valentin Ghionea, który podczas ostatniego treningu doznał złamania kości śródręcza prawej ręki. Jego przerwa w grze potrwa około sześciu tygodni.
Czwartkowy mecz miał decydujące znaczenie dla awansu do Top 16. Dzięki wygranej płocczanie umocnili się na czwartym miejscu w grupie i są niemal pewni uczestnictwa w pucharowej fazie rozgrywek.
Początek spotkania był nerwowy, nie brakowało przepychanek, żółtych kartek, za to po obu stronach boiska brak było pomysłu na grę. Zawodnicy długo przetrzymywali piłkę, szukali dogodnej pozycji i niecelnie strzelali.
Pierwszy do bramki gości trafił Petar Nenadic, wyrównał Ricardo Moreira, a drugą bramkę dla płockiego zespołu zdobył Kamil Syprzak. W 5. minucie na prowadzeniu byli goście, którzy dwukrotnie trafili do bramki Marina Sego. W 6. min. bramkarz Porto Alfredo Bravo obronił rzut karny. Do przerwy udało mu się to jeszcze dwa razy.
Wynik oscylował wokół remisu. Ostatnia równowaga była w 13. min. (6:6). Potem inicjatywę przejęli piłkarze Orlenu Wisły.
W 26. min. Hugo Rosario brutalnie sfaulował Syprzaka, który padł na parkiet, po kilku minutach opuścił boisko przy pomocy kolegów i już nie wrócił do gry. Na razie nie wiadomo, co dolega płockiemu kołowemu, diagnozę lekarze postawią prawdopodobnie dopiero w piątek.
Po przerwie pierwszą akcję wybronił Sego, a gola zdobył Nenadic. Powoli płocczanie próbowali zwiększać różnicę. W 35. min. było 16:12, a w 42. - 20:16. Największa w tym zasługa Mohameda Toromanovica i Marcina Lijewskiego, którzy znakomicie współpracowali i na zmianę zdobywali bramki.
Goście jednak nadal wierzyli w korzystny dla nich wynik i w 45. min. udało im się doprowadzić do dwóch bramek różnicy (21:19). Potem byli bardzo bliscy zdobycia kontaktowej bramki, ale kontratakujący Moreira przestrzelił w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Za to wynik podwyższył Adam Wiśniewski, potem Toromanovic oraz Nikola Eklemovic i płocczanie prowadzili pięcioma bramkami (25:20 w 55. min).
Wtedy kibice byli już pewni, że to spotkanie musi wygrać Orlen Wisła, która jeszcze powiększała przewagę, także dzięki świetnej końcówce Sego w bramce.

Wynik spotkania byłby jeszcze korzystniejszy, gdyby nie niefrasobliwość płockich piłkarzy w wykonywaniu rzutów karnych. W całym meczu bramkarze FC Porto obronili pięć rzutów z siódmego metra.

Powiedzieli po meczu:

Ljubomir Obradović (trener FC Porto Vitalis): "Mecz w wykonaniu mojej drużyny był dobry tylko do 50. minuty. Z takim rywalem jak Orlen Wisła trzeba grać dobrze pełne 60 minut. Mamy sporo problemów z kontuzjami zawodników. Musieliśmy radzić sobie w okrojonym składzie. W końcówce była szansa na bramkę kontaktową, ale ją zaprzepaściliśmy, a rywale odskoczyli na trzy gole i nic więcej nie dało się zrobić".

Alfredo Bravo (bramkarz FC Porto): "Zagraliśmy bardzo dobry mecz, ale tylko do 50. minuty. Niestety, kontuzje sprawiły, że trener nie mógł pozwolić sobie na optymalne wykorzystanie zawodników. Wisła jest drużyną kompletną, zagrała konsekwentnie i wygrała zasłużenie".

Manolo Cadenas (trener Orlenu Wisły Płock): "Porównując początki spotkań w Porto i w Płocku, ten dzisiejszy był dla nas zdecydowanie korzystniejszy, bo wyszliśmy na dwubramkowe prowadzenie i kontrolowaliśmy przebieg meczu. Niestety, trapią nas kontuzje. Dziś prawdopodobnie odpadł Kamil Syprzak. W pierwszej połowie stanowczo zabrakło nam skuteczności, ale zagraliśmy nieźle w obronie. Po przerwie w ataku było dużo lepiej, akcje zazębiały się, były prowadzone w szybkim tempie, a wszyscy zawodnicy, którymi dysponowałem, brali w nich udział. Piłka ręczna to dyscyplina, w którą wpisane są kontuzje. Cieszę się, że zawodnicy, których miałem do dyspozycji, dali z siebie wszystko i brak kontuzjowanych nie był odczuwalny. To bardzo ważne dwa punkty dla przyszłości drużyny w tej edycji Ligi Mistrzów".

Nikola Eklemović (rozgrywający Orlenu Wisły): "Spodziewaliśmy się, że rywale rzucą przeciwko nam wszystkie swoje siły. W pierwszej połowie pokazali, że potrafią grać w sposób zorganizowany. My przeciwko nim wypadliśmy kiepsko w ataku, ale udało się poprawić skuteczność po przerwie. Ostatni kwadrans udokumentował nasza przewagę. Cieszę się, że zagraliśmy dobrze w obronie, dzięki czemu Marin Sego miał mniej problemów w bramce".

Orlen Wisła Płock - FC Porto Vitalis 28:22 (12:10)