Aneta Hołówek 08.12.2013

PŚ w biathlonie: pierwsze polskie podium. Pałka "odpaliła", bo wszystko zagrało

Krystyna Pałka zajęła trzecie miejsce w biegu na dochodzenie podczas zawodów Pucharu Świata w Hochfilzen. Wygrała Norweżka Synnove Solemdal, druga była Ukrainka Julia Dżyma.
Synnoeve Solemdal (w śodku), Julia Dżyma (z lewej) i Krystyna Pałka (z prawej)Synnoeve Solemdal (w śodku), Julia Dżyma (z lewej) i Krystyna Pałka (z prawej)EPA/BARBARA GINDL
  • Prezes Polskiego Związku Biathlonu po biegu Krystyny Pałki (IAR)

Pałka na podium wdarła się przebojem, bowiem do rywalizacja przystąpiła z 11. miejsca, które zajęła w piątkowym sprincie. Nie tylko szybko biegła, ale także bezbłędnie strzelała. Solemdal i Dżyma już na starcie miały prawie pół minuty przewagi nad Polką. Ukrainka ruszyła na trasę jako piąta, a Norweżka zaraz za nią.
Hochfilzen dla Solemdal jest wyjątkowo szczęśliwym miejscem. Niedzielne zwycięstwo było dopiero drugim w karierze 24-letniej zawodniczki. Pierwsze, dokładnie rok temu, odniosła również w tej austriackiej miejscowości i także w tej konkurencji.

- Pierwsza myśl na mecie? Jest! Udało się! Jestem na podium!. Te emocje jeszcze do końca nie opadły. Jestem taka szczęśliwa, że w końcu udało mi się strzelić cztery zera. Ostatnio coś takiego zdarzyło się na igrzyskach olimpijskich w Turynie. Dziś były idealne warunki do strzelania - powiedziała Polka po zawodach w Austrii.
Na strzelnicy szanse na dobry wynik zaprzepaściła Weronika Nowakowska-Ziemniak. Po sprincie zajmowała dziewiąte miejsce, ale trzy niecelne strzały spowodowały, że zawody ukończyła 17. Olbrzymi awans zanotowała za to Monika Hojnisz; z 56. lokaty przesunęła się na 28. i to mimo dwóch "pudeł". 44. była Magdalena Gwizdoń (pięć pomyłek na strzelnicy).
Zwyciężczyni piątkowego sprintu Szwajcarka Selina Gasparin uplasowała się na 15. pozycji.
Liderką klasyfikacji generalnej PŚ pozostała dziewiąta w niedzielę Czeszka Gabriela Soukalova - 148 pkt. Trzy traci do niej Solemdal. Z biało-czerwonych najwyżej - na 14. pozycji z dorobkiem 100 pkt - jest Pałka.
Kolejne pucharowe zawody odbędą się w dniach 13-15 grudnia we francuskiej miejscowości Le Grand-Bornand.