Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.11.2016

Spadek wartości złotego po wyborach w USA. Opinie ekspertów

Przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych analitycy wieszczyli, że zwycięstwo Donalda Trumpa przyniesie armagedon na giełdach. Mimo jego zwycięstwa parkiety na świecie są w kolorze zielonym. Osłabia się jednak polska waluta, a najsilniejszy jej spadek odnotowany został w piątek. O rynkach finansowych po wyborach w Stanach Zjednoczonych, rozmawiali w Pulsie Gospodarki ekonomista Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), ekonomistka Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i publicysta Krzysztof Mroczkowski („Nowy Obywatel”).
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickrK. YasuharaZdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/K. Yasuhara
Posłuchaj
  • 14.11.16 Mariusz Pawlak, Monika Kurtek i Krzysztof Mroczkowski o osłabieniu złotówki po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj także

W poniedziałek, 14 listopada, dolar kosztował 4,1 zł, a euro - 4,4 zł. Zdaniem Moniki Kurtek, „to, że w ciągu ostatnich dwóch, trzech dni euro-złoty wylądował na poziomie nawet 4,45 to efekt tego, że – z uwagi na święta - nie było w piątek w Polsce inwestorów”. - Była wówczas niska płynność, a to mocno wpłynęło na notowania – podkreśliła.


Monika Kurtek, Mariusz Pawlak i Krzysztof Mroczkowski, foto: PR24/PJ Monika Kurtek, Mariusz Pawlak i Krzysztof Mroczkowski, foto: PR24/PJ

Kurtek zaznaczyła, że umocnienie dolara do euro nie jest spowodowane wygraną Trumpa, ponieważ rynki finansowe oczekiwały, że wybory wygra Clinton. - Pierwsze wystąpienie Trumpa - bardzo uspokajające, wyważone i zupełnie inne od tego, co mieliśmy okazję obserwować w kampanii wyborczej - spowodowało, że rynki finansowe zaczęły dostrzegać pozytywne elementy kampanii i wpływu tego, co Trump mówił, na gospodarkę amerykańską – wyjaśniła Kurtek.

Mariusz Pawlak zaznaczył z kolei, że „ze złotówką nic się nie wydarzyło, ponieważ nie istnieje para walutowa złotówka-dolar”. – Mamy bardzo ciekawy efekt. Euro-dolar pokazał, że w stosunku do europejskiej waluty dolar, po wyborze Trumpa na prezydenta, umocnił się – zauważył.

Gość dodał, że „polska złotówka musiała się osłabić w stosunku do dolara”. - Jest ona w koszyku walut peryferyjnych obarczonych dużym ryzykiem. Dostała więc jeszcze większym rykoszetem – zaznaczył Pawlak. - Inwestorzy uznali, że nadal bezpieczniej jest na kontynencie amerykańskim niż w Europie – podsumował.

Zdaniem Krzysztofa Mroczkowskiego, po zwycięstwie Donalda Trumpa „ewidentnie nie było tąpnięcia”. - To może oznaczać, że fundamenty dolarowe są silniejsze niż to jedno wydarzenie – podkreślił.

W programie mowa była także m.in. o raporcie dotyczącym inflacji zaprezentowanym przez NBP i przełomie ws. wyższych ceł antydumpingowych.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 10.15