Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 08.05.2018

Polacy coraz bogatsi. Własne mieszkanie jednak wciąż luksusem

Goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Paweł Majtkowski (ekonomista) i Paweł Pelc (radca prawny) dyskutowali w audycji Rządy pieniądza m.in. kredytach hipotecznych Polaków. Posiadanie mieszkania to ciagle atrybut zamożności Polaków. - Żyliśmy w biedzie i teraz próbujemy odbić sobie te lata - zauważył jeden z gości audycji.
Posłuchaj
  • 08.05.18 Rządy pieniądza

Według Open Finance w tym roku przeciętny polski kredytobiorca musiał pracować 128 dni na 12 rat hipotecznych. W 2012 roku pracował na niego 179 dni. 8 maja przypada dzień wolności hipotecznej. - Jest lepiej niż było - przyznała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Wskazała, że więcej zarabiamy i koszt kredytu jest niższy, w tym przez niskie stopy procentowe. Paweł Majtkowski powiedział, że zdecydowana większość kredytobiorców hipotecznych to przedstawiciele tworzącej się klasy średniej.

- Z czasem, z każdym kolejnym rokiem, ten kredyt stanowi coraz mniej. W przyszłych latach będzie wcześniej spłacany - dodał. - Żeby być właścicielem mieszkania trzeba być z klasy średniej - zgodził się Paweł Pelc. Zwrócił uwagę, że od ubiegłego roku są nowe regulacje prawne zakładające większą ochronę klientów banków biorących kredyty hipoteczne. To nie pozwala bankom obciążać klientów różnymi dodatkowymi kosztami.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek uważa, że posiadanie mieszkania nie zawsze jest korzystne dla gospodarki i samych Polaków. - Zainwestowaliśmy duże pieniądze i się nie ruszamy, jesteśmy mniej mobilni - tłumaczyła. - Moglibyśmy się przenieść gdzie jest lepsza praca - dodała.

Paweł Pelc przypomniał, że Polska ma problem demograficzny: rodzi się za mało dzieci i dużo młodych Polaków wyjeżdża z kraju. - Stabilizacja w postaci posiadania mieszkania ułatwia decyzję o posiadaniu dzieci i łatwiej jest szukać pracy w kraju, a nie dla obcych - podkreślił.

- Jesteśmy mało mobilnym społeczeństwem i nie chodzi o migrację zagraniczną lecz o przemieszczanie się w  kraju - mówił z kolei Paweł Majtkowski. Jego zdaniem żyliśmy w biedzie i teraz próbujemy odbić sobie te lata. - Te potrzeby stabilizacji trzeba zrozumieć. Takich postaw nie da się łatwo zmienić - dodał. Wskazał, że posiadanie na własność mieszkania to przykład takiego zjawiska i dlatego nie dziwi go, że program Mieszkanie plus zakłada kupno lokalu przez wynajmującego.

Paweł Pelc uważa, że nie należy zmieniać przyzwyczajeń. Podkreślił, że własność mieszkania zakorzenia i pozwala budować klasę średnią w Polsce.

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji  08.05.18

Godzina emisji 09.08