Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.11.2014

Ukraina świętuje Dzień Godności i Swobody

21 listopada Ukraińcy obchodzą nowe święto. Dzień Godności i Swobody upamiętnia protesty, które rok temu miały miejsce na kijowskim Majdanie. Jak podkreśla prezydent Petro Poroszenko właśnie wtedy Ukraińcy pokazali swoją europejskość, godność i pragnienie wolności.
Ukraina świętuje Dzień Godności i Swobodyflickr/tandalov.com
Posłuchaj
  • 21.11.14 Olena Babakova: „Są powody do świętowania, ale więcej w tym smutku niż radości (…)”
  • 21.11.14 Paweł Purski: „Majdan może stać mitem założycielskim odrodzonego państwa ukraińskiego (…)”

Sytuacja na Ukrainie wciąż pozostaje niestabilna, na wschodzie kraju toczy się wojna, ale większość Ukraińców jest zdania, że są powody do świętowania. Zdaniem Pawła Purskiego ruch Majdanu wciąż jest żywy w społeczeństwie ukraińskim.

Paweł
Paweł Purski, foto: PR24/PJ

– Ruch Majdanu żyje przede wszystkim obietnicą reform i oczekiwaniem na ich przeprowadzenie przez nową koalicję rządzącą. Majdan może stać mitem założycielskim odrodzonego państwa ukraińskiego, ale ważne jest, aby nie powstały swary w obozie rządzącym i reformy faktycznie przeprowadzono – oceniłł ekspert portalu eastbook.eu.

Wszystko zaczęło się w Wilnie

Przyczyną masowych protestów społecznych na kijowskim Majdanie była rezygnacja władz Ukrainy z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w Wilnie. Olena Babakova przybliżyła w Polskim Radiu 24, co walczyli w pierwszych dniach demonstranci Euromajdanu.

Olena
Olena Babakova, foto: PR24/PJ

– Ludzie przyszyli, aby bronić prawa Ukrainy do zmiany jej przyszłości na lepsze. Nie była to batalia o zmianę rządu, systemu czy ekipy rządzącej, ale właśnie o poprawę na lepsze. W Kijowie trwały wtedy demonstracje polityczna i studencka. Gdy rozpędzono tę drugą, to gwałtownie zmienił się charakter ruchu na Majdanie – wspominała dziennikarka z redakcji ukraińskiej Polskiego Radia.

Euromajdan łączy i dzieli

W opinii Oleny Babakovej przez ostatni rok społeczeństwo ukraińskie bardzo się zradykalizowało, a Majdan połączył Ukraińców, ale też przyczynił się do narastania podziałów w kraju.

– Majdan dał ludziom nieznane dotąd uczucie partycypacji w kształtowaniu losów państwa, a także stworzył poczucie jedności narodowej. Natomiast podziały pojawiły się w chwili zadania pytania o tożsamość ukraińską – wyjaśniała dziennikarka.

A na wschodzie wciąż wojna

Kijów świętuje, a Donbas wciąż pozostaje areną działań zbrojnych ukraińskich sił rządowych i prorosyjskich separatystów wspieranych przez wojska rosyjskie. Paweł Purski jest przekonany, że Rosja wciąż będzie dążyć do eskalacji konfliktu. Ekspert eastbook.eu dodaje, że strefa walk dotknięta jest klęską humanitarną.

– W okupowanej części dochodzi do kryzysu humanitarnego, który może rozszerzyć się na dalsze tereny Ukrainy. Mówi się, że w zonie ludzie umierają z głodu. Separatyści winią Ukrainę, ale to oni sprawują kontrolę na tamtymi terenami i oni są odpowiedzialni za sytuację – wskazywał Gość PR24.

O dziedzictwie i konsekwencjach Euromajdanu rozmawiali także goście Debaty Poranka – Nadim Usejnov i Jewgen Worobiow.

PR24/GM

tagi: