Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.11.2017

„Asesorzy zostali skrzywdzeni i wrzuceni w polityczne rozgrywki”

W badaniu Kantar Public dla TVP Info zapytano jak ankietowani oceniają decyzję KRS „o zablokowaniu możliwości pracy w sądach młodym asesorom”. Większość ankietowanych (43 proc.) krytycznie odniosła się do decyzji Rady. Pozytywnie działania KRS w tej sprawie oceniło 14 proc. respondentów. O reformie sądownictwa mówili w audycji Rozmowa PR24 Jarosław Sachajko (Kukiz15) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
Jarosław Sachajko (L) i Zbigniew Gryglas (P)Jarosław Sachajko (L) i Zbigniew Gryglas (P)PJ

W ubiegłym tygodniu rzecznik KRS Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.

W ocenie Jarosława Sachajki asesorzy zostali skrzywdzeni i wrzuceni w polityczne rozgrywki. - Niepokoję się sędziami z KRS, którzy postawili się ponad prawem. Asesorzy mogliby rozpatrzyć tysiąc spraw rocznie, co zmniejszyłoby obciążenie sądów. Minister Ziobro jest organem władzy wykonawcze, wykonał swoje czynności i przekazał dokumenty dalej – powiedział gość Polskiego Radia

Jak podkreślał Zbigniew Gryglas, państwo wydało spore środki finansowe na kształcenie asesorów. – Tymczasem ci młodzi ludzie nie mogą podjąć pracy zgodnie ze swoim wykształceniem, co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. KRS powinien skorzystać z wezwania do usunięcia braków. Ta decyzja to objaw pewnej choroba, która toczy państwo i sądownictwo. Gdy trafiamy do sądu, to wypełniamy mnóstwo formularzy, a jeśli nie wypełnimy jednej krateczki, to nasz wniosek jest odrzucany – wskazywał komentator.

Posiedzenie Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego

Trwa posiedzenie Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, na którym Frans Timmermans powiedział, że „jeśli nie będzie reakcji Polski na nasze wnioski ws. praworządności, nie będziemy mieli innej opcji, niż użycie dostępnych instrumentów w przyszłości”. Z kolei w Katalonii trwa kryzys po zawieszeniu przez rząd w Madrycie władzy katalońskiego parlamentu regionalnego.

Zdaniem Jarosława Sachajki Unia Europejska i Frans Timmermans zajmują się nie tymi rzeczami, którymi powinni. - Mamy podwójne standardy w UE. Nami Komisja Europejska zajmuje się w stosunku do tematu, którego nie ma, a w Katalonii widzieliśmy pałowanie obywateli. Ministrowie katalońskiego rządu są poszukiwani listami gończymi i nikomu to nie przeszkadza. Gdyby w Polsce to się działo, to przypuszczam, że politycy europejscy próbowaliby Polskę wyrzucić z UE. Mam wrażenie, że Unii zależy na podziałach – mówił poseł.

Według Zbigniewa Gryglasa Unia nie poradziła sobie z kwestią Brexitu. – Jestem głęboko przekonany, że odpowiednia strategia przedstawiona we właściwym momencie i rozmowy z najważniejszymi brytyjskimi politykami mogły zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii. Dzisiaj w odniesieniu do Katalonii UE też postępuje niekonsekwentnie – pamiętamy sprawę Kosowa sprzed kilku lat, gdzie Unia wspierała dążenia separatystyczne Kosowa. Katalonia ma własną historię, język i gospodarkę, należało rozmawiać i osiągnąć porozumienie – stwierdził parlamentarzysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 06.11.2017

Godzina emisji: 16:10