Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 30.05.2013

Niewdzięczny obiekt badań, który daje życie

Przez długi czas obserwacje Słońca były bardzo trudne. Produkuje bowiem za dużo światła. A odpowiednie urządzenia, które potrafią je zredukować, wybrać tylko to, co jest najważniejsze, były bardzo drogie i trudne w produkcji.
Trójwymiarowe zdjęcie Słońca dostarczone przez satelity STEREOTrójwymiarowe zdjęcie Słońca dostarczone przez satelity STEREONASA
Posłuchaj
  • Niewdzięczny obiekt badań, który daje życie (Jedynka/Piknik naukowy)
Czytaj także

Ilość światła i energii przesłanej na Ziemię przez Słońce jest tak duża, że konstrukcja teleskopów do oglądania naszej gwiazdy jest zupełnie odmienna od tych zwykłych. Wielkim problemem jest w nich chłodzenie. Teleskopy słoneczne umieszczane są w specjalnych szybach, których ściany zawierają układ chłodzący jak w samochodzie. Trzeba je chłodzić, by za bardzo się nie rozgrzał, a powietrze wewnątrz nie rozmywało obrazu tarczy Słońca.

Ale Słońce jest nie tylko dla astronomów i nie tylko do badania. Dzięki Słońcu mamy na Ziemi życie. To za sprawą specyficznej własności jego światła, którą nazywamy entropią. Oznacza to, że tyle samo energii ile Słońce przesyła na Ziemię, tyle samo Ziemia musi odrzucić w kosmos. Inaczej temperatura naszej planety stale by rosła i w końcu byśmy się ugotowali.

Ziemia otrzymuje światło w zakresie widzialnym, a wysyła w kosmos światło w zakresie podczerwonym. Różnica między nimi, to ta istotna wartość, dzięki której możliwe jest życie na Ziemi.