Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Sylwia Mróz 14.08.2015

Opowiadania Smith. Banalne i pełne oczywistości?

- Zdumiewające jest to, że opowiadania Zadie Smith znalazły się na szczycie literackiej hierarchii, bo wyżej w Stanach Zjednoczonych niż "The New Yorker" się nie da wejść - uważa pisarz Piotr Kofta.
Posłuchaj
  • Rozmowa o książkach: "Lost and Found. Opowiadania" Zadie Smith i "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" Davida Fostera Wallace'a (Czytelnia/Dwójka)
Czytaj także

Zadie Smith to brytyjska pisarka, mieszkająca i pisząca w Nowym Jorku. W Polsce ukazał się właśnie jej zbiór opowiadań pod tytułem "Lost and Found". W posłowiu pisarka zwracała uwagę, że opowiadania znacznie lepiej pisze się na amerykańskim rynku literackim, który ceni ten gatunek. - I świetnie za nie płaci w przeciwieństwie do Europy - mówi Magdalena Miecznicka, pisarka.

Opowiadania Smith, jak podkreślają goście audycji "Czytelnia", są stricte realistyczne, szkolne i napisane zgodnie ze sztuką pisarską, ale są napisane z tezą, co wielu czytelnikom nie musi się podobać. - Ktoś mi ostatnio zwrócił uwagę na adekwatny cytat Knausgårda, że pisanie jest wydobywaniem tego, co istnieje z cienia tego, co wiemy. Zadie Smith pisze o tym, co już wiemy doskonale i co czytaliśmy już tysiąc razy - uważa Magdalena Miecznicka.

Goście Małgorzaty Szymankiewicz mówili o tym, jacy autorzy są inspiracją dla Zadie Smith, dlaczego opowiadania brytyjskiej pisarki oceniają negatywnie oraz jaki związek z nią ma Dorota Masłowska.

W programie rozmawialiśmy również o książce Davida Fostera Wallace'a "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" (W.A.B).

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka (pisarka), Piotr Kofta (polski pisarz, z wykształcenia socjolog, pracował jako nauczyciel akademicki oraz niezależny badacz społeczny)

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 17.30

sm/bch