Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 04.03.2013

”Obława”, ”Pokłosie”, ”Jesteś Bogiem”. Dla kogo Orły 2013?

Wieczorem poznamy zdobywców „Orłów”. Polska Nagroda Filmowa obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia.
Fragment statuetki Adami FedorowiczaFragment statuetki Adami FedorowiczaOrły 2013

4 marca w Warszawie odbędzie się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej.

Nominacje do Orłów ogłoszono 7 lutego. W kategorii najlepszy film są to obrazy: "Jesteś Bogiem", "Obława" i "Pokłosie". Orła za najlepszą rolę żeńską mają szansę otrzymać: Agnieszka Grochowska, Weronika Rosati i Danuta Szaflarska, a za rolę męską - Bartomiej Topa, Marcin Dorociński oraz Maciej Stuhr.

W kategorii najlepszy reżyser zostali nominowani: Leszek Dawid za film "Jesteś Bogiem", Marcin Krzyształowicz za "Obławę" oraz Roman Polański za "Rzeź".

Do najlepszego filmu europejskiego nominowano obrazy: "Artysta" Michaela Hazanaviciusa, "Miłość" Michaela Haneke i "Nietykalni" w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano.

Pod koniec lutego poznaliśmy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Wyróżnienie przyznano Danucie Szaflarskiej, wybitnej aktorce teatralnej i filmowej, nazywanej "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Popularność przyniosła jej rola w filmie "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Później grała między innymi w "Skarbie", "Dolinie Issy", "Pożegnaniu z Marią", "Żółtym szaliku", "Królowej chmur" i w obrazie "Pora umierać". Dotychczasowymi laureatami Orła za Osiągnięcia Życia byli między innymi, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Jerzy Stawiński. W ubiegłym roku wyróżnienie przyznano reżyserowi i scenarzyście Januszowi Majewskiemu. Do tegorocznych Orłów kandydowało 41 filmów i ich twórców. Były to obrazy, które w 2011 roku były wyświetlane w polskich kinach przez co najmniej tydzień na otwartych, płatnych pokazach.

Początek gali Orłów 2013 o godzinie 19!

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Autorem statuetek jest znany polski rzeźbiarz, Adam Fedorowicz. Wyróżnienia są przyznawane w 17. kategoriach, w tym za: Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszą Główną Rolę Męską i Kobiecą, Najlepszy Scenariusz, Zdjęcia, Scenografię, Muzykę, Odkrycie Roku oraz we wprowadzonej w tegorocznej edycji kategorii - Najlepszy Film Dokumentalny. Członkowie Akademii przyznają również Nagrodę za Osiągnięcia Życia i nagrodę w kategorii Najlepszy Film Europejski. Widzowie wybierają laureata Nagrody Publiczności.

Rekordzistami w gronie laureatów Orłów są obrazy "Pianista" i "Rewers" - każdy z nich został wyróżniony 8. Orłami. Film "Pianista" otrzymał w 2003 roku nominacje w 13. - wówczas wszystkich - kategoriach. Wcześniej film Krzysztofa Zanussiego "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" został nagrodzony 7. statuetkami, "Pan Tadeusz" - sześcioma, i w ubiegłym roku "Róża" - sześcioma oraz Nagrodą Publiczności. W pierwszym rozdaniu Orłów, w 1999 roku, triumfował film Jana Jakuba Kolskiego "Historia kina w Popielawach", który zdobył 4 statuetki. Wśród najczęściej nagradzanych reżyserów należy wymienić Krzysztofa Krauzego, Andrzeja Jakimowskiego - otrzymali oni po dwa Orły i Wojciecha Smarzowskiego - laureata trzech Orłów. Wśród aktorów docenieni zostali między innym, Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Zbigniew Zamachowski, Marek Kondrat, Dominika Ostałowska, Agata Buzek i Kinga Preis.

IAR/agkm