Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 16.01.2009

Kubańskie archiwum Hemingwaya

Kuba otworzyła dostęp drogą elektroniczną do nowych archiwów Ernesta Hemingwaya znalezionych na wyspie, gdzie pisarz spędził ponad 20 lat i napisał jedne ze swych najsłynniejszych dzieł.

Ernest Miller Hemingway był pisarzem, prozaikiem, eseistą i dziennikarzem amerykańskim, uważanym za jednego z najwybitniejszych autorów literatury współczesnej. Dzięki opowiadaniu „Stary Człowiek i Morze” napisanym właśnie na Kubie w 1951 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także otrzymał prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Na Kubę pisarz wyprowadził się w latach czterdziestych XX wieku. Wraz ze swoją czwartą żoną Mary Welsh Monks zamieszkał na farmie Finca Vigía na obrzeżach Hawany w miejscowości San Francisco de Paula.

Niedawno otwarte archiwum zawiera fotografie, listy i manuskrypty artysty gromadzone przez lata, w tym również nigdy niepublikowany epilog do słynnej powieści „Komu Bije Dzwon”. Przedmioty te były przechowywane w piwnicy kubańskiego domu pisarza.

Kustosz archiwum podkreśla, że dokumenty te szczegółowo obrazują życie Hemingwaya spędzone na wyspie. Mówimy tu o 3,194 stronach dokumentów. Ponad dwa tysiące z nich zostało już przetworzonych cyfrowo. Dzięki temu materiały te będą dostępne dla studentów i badaczy z całego świata – powiedziała Ada Rosa Alfonso Rosales, dyrektor Muzeum Ernesta Hemingwaya w Hawanie. Pozostałe dokumenty wkrótce również zostaną zeskanowane i dodane do archiwum. Naukowcy i badacze będą mogli na życzenie dostawać kopie elektroniczne wszystkich przedmiotów z kolekcji za pośrednictwem Kubańskiej Rady Dziedzictwa Narodowego (Cuba's Heritage Council).

Odnaleziony zbiór dokumentów zawiera między innymi zakodowane wiadomości, które Hemingway wysyłał podczas odbywania rejsów swym jachtem w poszukiwaniu niemieckich łodzi podwodnych, operujących u wybrzeży Kuby.

Archiwum to może rzucić trochę światła na kubański okres życia Hemingwaya, który był niezwykle ważnym, acz mało znanym dla biografów pisarza – zauważyła dyrektor muzeum Ada Alfonso.

Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Kubańskiej Rady Dziedzictwa Narodowego (Cuba's Heritage Council) i Amerykańskiej Rady Nauk Społecznych (US Social Science Research Council) w ramach umowy z 2002 roku o zachowywaniu oryginalnych materiałów.

Płyty CD i mikrofilmy z dokumentami znalezionymi na Kubie zostały przesłane do biblioteki Johna F. Kennedyego w Bostonie, gdzie również zostaną udostępnione elektronicznie.

Justyna Czarnecka