Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 06.08.2013

Polska Ludowa nieoficjalnie – w książce i na zdjęciach

We wtorkowym wydaniu "Do południa" porozmawiamy o otwierającej się – w przyszłym tygodniu (pod patronatem Polskiego Radia) – w warszawskiej Zachęcie wystawie "Czas wolny. Fotografie" i o książce jej kuratora, Łukasza Modelskiego – "Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów".
Scenki z Warszawy, 1960, dzięki uprzejmości artystyScenki z Warszawy, 1960, dzięki uprzejmości artystyTadeusz Rolke/zacheta.art.pl/materiały prasowe
Galeria

Sześciu znakomitych fotoreporterów opowiada w książce Modelskiego o swojej pracy – "przed i po 16". Wojciech Plewiński, Jan Morek, Romuald Broniarek, Bogdan Łopieński, Aleksander Jałosiński i Tadeusz Rolke robili, w czasach Polski Ludowej, zdjęcia oficjalne i mniej oficjalne, byli świadkami ważnych wydarzeń politycznych, zaglądali – ze swoimi aparatami – za kulisy władzy, podróżowali po polskiej prowincji i po świecie. Każdy z nich mówi dziś szczerze o pracy, o bohaterach swoich zdjęć, o kompromisach, o tajemnicach i o okolicznościach powstania najsłynniejszych fotografii. Są także anegdoty, jak choćby ta o masowej produkcji portretów Władysława Gomułki, o Fidelu Castro grającym w koszykówkę czy o słynnym pocałunku Breżniewa i Gierka.

/

Przyszłotygodniowa premiera książki "Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" zbiega się w czasie z wernisażem wystawy "Czas wolny. Fotografie". Pokazane zostaną na niej zdjęcia autorstwa bohaterów książki Łukasza Modelskiego, a ten ostatni jest jej kuratorem. Będzie ją można zobaczyć w warszawskiej Zachęcie – pod patronatem Polskiego Radia.

Łukasz Modelski będzie gościem wtorkowego wydania "Do południa" . Rozdamy – przedpremierowo – egzemplarze książki, a także zaproszenia na wernisaż. A niektóre zdjęcia z książki (i z wystawy) można zobaczyć w naszej Galerii.

Zapraszam we wtorek, 6 sierpnia, po godzinie 9.05,

Michał Nogaś

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.