Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 08.11.2013

Chcesz podróżować ze swoim psem? Dogtrekking jest dla ciebie

- Dogtrekking polega na tym, że chodzi się z psem przyczepionym smyczą do pasa. To prawdziwe wyzwanie, bo pies wymaga stałej uwagi - opowiadali w Jedynce Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski.
Dogtrekking, jako forma turystyki, pozwala wraz z czworonogiem wyruszyć nawet w góry. Na zdjęciu - dogtrekking w Karkonoszach. Droga nad Kotłem Małego Stawu. W oddali schronisko Strzecha Akademicka.Dogtrekking, jako forma turystyki, pozwala wraz z czworonogiem wyruszyć nawet w góry. Na zdjęciu - dogtrekking w Karkonoszach. Droga nad Kotłem Małego Stawu. W oddali schronisko Strzecha Akademicka. PAP/Tomasz Gzell

Podróżnicy i wspinacze w styczniu 2013 roku pojechali do Indii z psem budząc zdziwienie zapraszającego ich wspinacza. Zdziwienie to właśnie postawa, którą najczęściej budzi decyzja Agaty i Przemka o zabieraniu Diuny na swoje wyprawy. - Tak naprawdę najtrudniejszą sprawą jest zmiana samego myślenia o miejscu psa w rodzinie. O tym, że nie musimy zostawiać go pod opieką znajomych czy w hotelu dla zwierząt, ale może przemieszczać się z nami - podkreśliła Agata Włodarczyk w audycji "Reszta świata".

Podczas pobytu w Indiach okoliczności sprawiły, że na blisko trzy miesiące zdecydowali się wyruszyć w nieplanowaną trasę w Himalaje. Ze swoją Diuną przeszli pięćsetkilometrowe pasmo Himalajów Garhwalu. Chodzenie z psem jest trudne i obciążające, wymaga dużej uwagi i odpowiedzialności. - Tak naprawdę pies gra w podróży główną rolę. Cały czas trzeba wydawać komendy, sprawdzać czy nie jest głodny lub zmęczony i to na nim skupia się uwaga - dodała w rozmowie z Tomkiem Michniewiczem.

Reszta świata - audycja dla podróżników i o podróżach >>>

A jak wygląda przygotowanie praktycznej strony wyjazdu psa za granicę? Przede wszystkim potrzebny jest paszport i szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pies musi być także zaczipowany. - Psa trzeba także przyzwyczaić do lotu w kontenerze - dodał Przemek Bucharowski. Jeśli wycieczka ma odbywac się na rowerach, wcześniej trzeba z psem ćwiczyć bieganie przy pojeździe.
Gości Jedynki są wspinaczami, ale zachęcają do zabierania psów także na znacznie łagodniejsze wycieczki, a nawet podróże ze zwiedzaniem. - Dużo łatwiej podróżuje się w Unii Europejskiej ponieważ są jasno określone zasady gdzie można psa wprowadzić i na jakich zasadach. Każdy wyjazd poza granice Unii jest znacznie trudniejszy - podsumowała Agata Włodarczyk.

W przyszłym roku Agata i Przemek planują kolejną wyprawę: 8 tysięcy kilometrów na rowerach do Mongolii, a następnie tysiąckilometrowy trekking w Mongolii (również z psem).

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 10.10.

(asz)