Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Artur Jaryczewski 11.10.2013

Referendum w Warszawie. Hofman: to święto demokracji!

- Dajcie warszawiakom świętować demokrację! - apelował w radiowej Trójce do przeciwników referendum Adam Hofman, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Adam HofmanAdam HofmanTrójka/Polskie Radio

W piątek kończy się w Warszawie kampania przed referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Adam Hofman mówił w "Salonie politycznym Trójki", że stolica powinna uczyć całą Polskę aktywności obywatelskiej. Jego zdaniem, wszyscy, którzy zniechęcają do udziału w referendum, chcą odebrać warszawiakom prawo do świętowania demokracji. - Dajcie warszawiakom świętować demokrację. spotkajmy się przy urnach - zaapelował rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Referendum w Warszawie - czytaj więcej >>>

Adam Hofman mówił też, że zwolennicy głosowania napotykają na wiele trudności ze strony władz Warszawy. Brakuje obwieszczeń, są problemy z rejestracją wyborców i wynajmem sal - wyjaśnił rzecznik PiS. Hofman nie zgodził się z ocenami, że prezydent Warszawy przed referendum zaczęła lepiej pracować. - Hanna Gronkiewicz-Waltz włączyła propagandę na szósty bieg. Niektórzy mówią, że ona coś zrobiła, bo jest referendum, ale ona nic nie zrobiła. Ani nie ograniczyła bajońskich premii, ani nie wyrzuciła ludzi z partyjnego nadania, ani nie potaniała komunikacja - podkreślił polityk PiS.

Gość radiowej Trójki dodał, że Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nie zdecydowało, czy w wypadku ewentualnych wyborów na prezydenta Warszawy kandydatem tej partii będzie prof. Piotr Gliński.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się w niedzielę. Lokale wyborcze będą tego dnia otwarte od 7.00 do 21.00. Będzie ono wiążące, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 390 tysięcy osób, czyli nieco ponad 29 proc. uprawnionych. Głosowanie poprzedzi cisza wyborcza, która będzie obowiązywała w Warszawie od piątku od północy, do niedzieli do zamknięcia lokali wyborczych. Organizatorzy referendum zarzucają Hannie Gronkiewicz-Waltz między innymi: podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, bałagan związany z wprowadzeniem ustawy śmieciowej, biurokrację i źle prowadzone inwestycje.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(aj)