Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 08.01.2014

Wojsko na aukcjach WOŚP: "dzień z życia pilota F-16"

Udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, dni z życia komandosów i pilotów F-16 oraz flaga, która powiewa nad bazą Ghazni - to niektóre rzeczy, które można wylicytować na przygotowanych przez wojsko aukcjach WOŚP.
F 16F 16Wikimedia Commons/http://www.dodmedia.osd.mil/

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia, pod hasłem "Na ratunek". Fundacja zbierać będzie pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i - podobnie jak w zeszłym roku - na rzecz "godnej opieki medycznej seniorów".

Czytaj<<<Już w niedzielę 22. finał WOŚP. Na aukcjach m.in. lot Dreamlinerem i korki Lewandowskiego>>>

- Nie wyobrażam sobie, że wojska mogłoby zabraknąć podczas jakiegokolwiek finału WOŚP. Choć nie jest to naszym obowiązkiem, to chęć niesienia pomocy potrzebującym jest wpisana w naszą służbę. Nasze aukcje zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i jestem przekonany, że oferta, jaką podczas 22. finału zaproponowały jednostki poszczególnych rodzajów sił zbrojnych pozwoli w dużym stopniu wesprzeć tegoroczny szczytny cel - ocenił dowódca generalny gen. broni Lech Majewski.

Symulowana akcja ratownicza na Bałtyku

Jak poinformował rzecznik dowództwa generalnego ppłk Szczepan Głuszczak, aukcje przygotowały jednostki ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Marynarka Wojenna zaproponowała udział w symulowanej akcji ratowniczej na Bałtyku. Zwycięzca aukcji wcieli się w rolę rozbitka, który zostanie ewakuowany z tratwy ratunkowej przez śmigłowiec. Wcześniej weźmie udział w kompleksowym ćwiczeniu na pokładzie okrętu ratowniczego. W innej licytacji można wygrać udział w manewrach na pokładzie okrętu transportowo-minowego. Ćwiczenia mogą potrwać do trzech dni.

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca wystawiła na aukcję przelot spadochronowy w tandemie. Zwycięzcy będzie towarzyszyć asysta żołnierzy Wojsk Specjalnych w szyku bojowym. Skok odbędzie się z wysokości czterech kilometrów. Po otwarciu spadochronów zespół pokona około 10 kilometrów w ciągu 15-20 minut. Na innej aukcji będzie można wygrać też dzień z życia "specjalsa" w Lublińcu. Zwycięzca pozna jednostkę, przejdzie trening strzelecki, taktyczny, wysokościowy i z udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

Pieniądze zbierane także na misji

Siły Powietrzne wystawią na aukcję "dzień z życia pilota F-16" w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi. Zwycięzca pozna dane taktyczno-techniczne samolotu, weźmie udział w briefingu przedlotowym, wykona misję na symulatorze (obejmującą sterowanie za pomocą systemu fly-by-wire, użycie radaru, uzbrojenia, tankowania w powietrzu i atakowania celu naziemnego) i zasiądzie za sterami prawdziwej maszyny, która z pilotem wykołuje na pas startowy.

Miłośnicy broni pancernej mogą z kolei licytować dzień w należącej do Wojsk Lądowych 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, wyposażonej w czołgi Leopard 2. Żołnierze brygady, którzy stanowią obecnie trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, zapowiadają, że pieniądze dla WOŚP będą zbierać do puszek również na misji.

Na licytację wystawiono też biało-czerwoną flagę, która w listopadzie zawisła na maszcie w bazie Ghazni. Zostanie ona zdjęta w dniu opuszczenia tego miejsca przez ostatniego polskiego żołnierza.

Na licytacjach znajdą się też inne przedmioty, jak wystawiona przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich ciupaga, która jest ważnym elementem symboliki jednostki (jest przekazywana podczas uroczystości obejmowania obowiązków w brygadzie) albo monety czy statuetki pamiątkowe przekazywane przez dowódców rozmaitych jednostek wojskowych.

Mundur na aukcji

Orkiestrę wspierają też żołnierze. Jak co roku będą pomagać w kwestowaniu. Będą też wydawać ciepłe posiłki i wystawią sprzęt na pokazy. Jeden z żołnierzy np. wystawił na aukcję mundur, w którym służył podczas XII zmiany PKW Afganistan. - Stan munduru oceniam na dobry + (bez dziur i przetarć) - zapewnił.

W zeszłym roku dzięki aukcjom finałowym udało się zebrać ponad 3,4 mln zł. W sumie WOŚP zebrała ponad 50,6 mln zł.

Grają od 1992 rok, zbierają coraz więcej

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zainicjowana w 1992 roku. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP. Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Podczas pierwszej akcji zebrano blisko 2 i pól miliona złotych.

Pół roku po pierwszym finale Orkiestry rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy, które następnie są przeznaczane na sprzęt medyczny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości zbieranej corocznie kwoty fundacją charytatywną w Polsce. Więcej pieniędzy zbiera na te cele katolicka organizacja charytatywna Caritas, nadzorowana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Czytaj też<<<Przygotowania do niedzielnego finału WOŚP>>>

IAR,PAP,kh