Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 02.03.2014

Stowarzyszenie Memoriał: wysłanie wojsk na Ukrainę to zbrodnia

Rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie ostro skrytykowała zgodę parlamentu na wysłanie armii na Ukrainę.
Wiece poparcia w Moskwie dla polityki Moskwy wobec KijowaWiece poparcia w Moskwie dla polityki Moskwy wobec Kijowa PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

W specjalnym oświadczeniu Memoriał podkreślił, że jest to zbrodnia nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Rosji, przeciwko rosyjskiej kulturze i rosyjskiej historii, przeciwko ich nierozerwalnym więzom z historią i kulturą Ukrainy; przeciwko wspólnej przyszłości naszych krajów.
Stowarzyszenie zauważyło, że jako powód dla wysłania wojsk podano zagrożenie życia rodaków. Wiemy z doświadczeń przeszłości, że jest to zwykłe uzasadnienie agresji. Uzasadnienie to jest kłamliwe. Przeciwnie: wprowadzenie wojsk stworzy zagrożenie dla naszych rodaków - będą traktowani jak przedstawiciele agresora - podkreślono w oświadczeniu.
Jeszcze nie jest za późno, by się opamiętać -apeluje Memoriał.

Niektórzy doradcy Putina krytykują plany interwencji na Ukrainie

Użycie siły wojskowej na zewnątrz, związane z naruszeniem suwerenności sąsiedniego państwa i sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji - naszym zdaniem - jest absolutnie nieadekwatne do skali naruszeń. Dla przykładu, informacje o atakach, niepokojach i zabójstwach na terytorium Krymu są niewiarygodne i przesadzone - oświadczyła w niedzielę Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.
Jak zaświadcza znajdujący się na Krymie członek Rady Andriej Jurow, ofiar śmiertelnych oraz rannych wśród ludności i żołnierzy, o których mówiono na posiedzeniu Rady Federacji, w ostatnich dwóch dniach nie było - napisano w komunikacie.
Rada zaapelowała o zażegnanie kryzysu na Ukrainie z wykorzystaniem instrumentów politycznych i stałego poszukiwania kompromisów w spornych kwestiach.
W sobotę Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką zwrócił się prezydent FR Władimir Putin, uzasadniając to zagrożeniem życia obywateli Rosji, diaspory rosyjskiej i żołnierzy armii rosyjskiej na Krymie.
Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka jest ciałem doradczym prezydenta Rosji. Zasiadają w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym również krytycznych wobec Kremla, a także naukowcy i znani publicyści. Na jej czele stoi obrońca praw człowieka Michaił Fiedotow.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

IAR/iz

''