Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 07.04.2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego. 20 komitetów chce startować

Walka o miejsca w europarlamencie zaczyna nabierać tempa. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że zakończyła się rejestracja komitetów. Do 15 kwietnia mają czas na zgłaszanie list kandydatów.
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnychParlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnychParlament Europejski

Wybory odbędą się 25 maja. Polacy będa mogli wybrać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

Liczba osób, które marzą o pracy europosła nie jest jeszcze znana. Na razie zakończył się pierwszy etap: rejestracja komitetów wyborczych. W sumie jest ich 20: PO, PiS, Europy Plus Twój Ruch, PSL, SLD-UP, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Polski Razem Jarosława Gowina, Ruchu Narodowego, Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Partii Zieloni, Samoobrony, Samoobrony Odrodzenie, Związku Słowiańskiego, a także komitety: Demokracja Bezpośrednia, Oburzeni, Gospodarka Dobra Wspólnego, Wolność, komitet Marka Wocha, komitet Obrony Wędlin Tradycyjnych oraz komitet Naprawimyto.org.

15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów.
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że do godz. 13 w poniedziałek w okręgowych komisjach wyborczych listy złożyło pięć komitetów wyborczych. - Żadna lista nie została jeszcze zarejestrowana. Okręgowe komisje badają zgłoszone listy kandydatów - powiedział.
Sekretarz PKW dodał, że PO zgłosiła listę w okręgowej komisji wyborczej w Warszawie, Europa Plus Twój Ruch w Poznaniu, Rzeszowie i Katowicach, Polska Razem Jarosława Gowina w Bydgoszczy, Rzeszowie i Krakowie, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego w Krakowie, Ruch Narodowy w Katowicach.
Komitet wyborczy może zgłosić w okręgu tylko jedną listę kandydatów. Liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Kodeks wyborczy wprowadził ponadto obowiązek umieszczenia przez komitety wyborcze na listach co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców.
Czaplicki przypomniał, że komitet wyborczy, który będzie miał zarejestrowane listy kandydatów na podstawie poparcia wyborców w przynajmniej siedmiu okręgach, będzie mógł otrzymać od PKW zaświadczenie, które uprawni do zgłaszania list bez podpisów.
W całej Unii wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja. Europejczycy wybiorą w sumie 751 europosłów.

Ostatni sondaż pokazuje, że największym poparcie (27 procent) cieszy się Platforma Obywatelska. Na PiS chce głosowac 26 procent badanych. Co dziesiąty respondent deklaruje poparcie dla SLD.

PAP/asop

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach