Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 07.05.2014

Przełom ws. Ukrainy? Będzie "mapa drogowa"

Rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, który przebywa w Moskwie, zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin przedstawiona zostanie "mapa drogowa" w celu rozwiązania ukraińskiego kryzysu.
Spotkanie Władimira Putina z przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem BurkhalteremSpotkanie Władimira Putina z przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / POOL

Na konferencji po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem Burkhalter powiedział, że mapa drogowa zawierająca "konkretne kroki na najbliższy czas" ma zostać przedstawiona wszystkim czterem stronom, które podpisały porozumienie genewskie 17 kwietnia.

Władymir Putin zaapelował zaś do prorosyjskich separtystów na wschodzie Ukriany o przełożenie referendum niepodległościowego zaplanowanego na 11 maja i poinofmował, że Rosja wycofała wojska z granicy z Ukrainą.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

Powiedział też, że szef OBWE powinien - "wnikliwie przeanalizować sytuację na Ukrainie i poszukać odpowiedniej drogi wyjścia z kryzysu”. Jak informuje agencja ITAR - TASS prezydent Rosji wyraził gotowość udzielenia pomocy misji OBWE, której zadaniem byłoby "posadzenie zwaśnionych stron przy stole rozmów”. - Nasza pozycja w tej sprawie jest wszystkim doskonale znana - dodał Putin.

Rozmowa Merkel z Putinem
O planowanej wizycie Burkhaltera w Moskwie poinformowała w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowie telefonicznej z Putinem. Kreml potwierdził wówczas, że prezydent Szwajcarii przyjedzie do stolicy Rosji, aby postarać się "załagodzić napięcia na Ukrainie".

"Miejsce Ukrainy jest w Europie">>>
Rzeczniczka niemieckiej kanclerz Christiane Wirtz przekazała, że Burkhalter i Putin mają przede wszystkim omówić "zorganizowanie pod patronatem OBWE okrągłych stołów, które mają ułatwić dialog narodowy przed wyborami prezydenckimi" na Ukrainie zaplanowanymi na 25 maja.

FILM: - Kategorycznie odrzucamy próby podziału Ukrainy - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowach z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

CNN Newsource/x-news

II konwencja w Genewie
Wcześniej szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier opowiedział się za zwołaniem w Genewie drugiej międzynarodowej konferencji w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Steinmeier powiedział w wywiadzie dla pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej ARD, że zabiega o to, by zorganizować kolejne spotkanie genewskie, na którym "wreszcie przyjęte zostaną jasne ustalenia, jak powstrzymać ten konflikt i krok po kroku wdrożyć rozwiązania polityczne".

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do działań na rzecz deeskalacji ukraińskiego kryzysu. Dotychczas nie odnotowano jednak żadnych postępów w tej sprawie.

FILM: eurodeputowany Paweł Kowal przestrzegał przed konsekwencją milczenia krajów Europy, które może nawet doprowadzić do zagrabienia Polski przez silniejszą od niej Rosję.
TVP/x-news

Krytyka USA
Zdaniem USA Rosja nie tylko nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań, ale wręcz nasila kryzys, angażując się w akty przemocy we wschodniej Ukrainie. Z kolei Moskwa oskarża tymczasowe władze Ukrainy o nierespektowanie genewskiego porozumienia, a USA o potajemne kierowanie wydarzeniami w tym kraju.`

pp/PAP/IAR

''