Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 21.05.2014

Amerykańska tarcza antyrakietowa staje się rzeczywistością. Testy na Hawajach

Stany Zjednoczone przeprowadziły na Hawajach pierwszy powietrzny test pocisku SM-3 IB, będącego elementem drugiego etapu budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie. Polska jest przewidziana w trzecim etapie tworzenia systemu.
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówRakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówLockheed Martin/Wikipedia
Posłuchaj
  • Marek Wałkuski z Waszyngtonu o tym, że Stany Zjednoczone przeprowadziły na Hawajach pierwszy powietrzny test pocisku SM-3/IAR
Czytaj także

SM-3 blok 1B to lądowa wersja rakiet SM-3 blok 1A, rozmieszczonych na amerykańskich okrętach wojennych w ramach systemu Aegis. Przeprowadzona na hawajskiej wyspie Kauai próba miała na celu przetestowanie wyrzutni tych rakiet, które mają zostać rozmieszczone na terytorium Rumunii w 2015 r.
Podczas testu nie doszło do zestrzelenia "wrogiego pocisku". Tego rodzaju ćwiczenia będą prowadzone w przyszłym roku. - Jesteśmy o krok bliżej do osiągnięcia operacyjnej sprawności lądowej wersji Aegis - oświadczył Brendan Scanlon z firmy Lockheed Martin, która jest producentem tego systemu. Same rakiety SM-3 pochodzą z firmy Raytheon.

FILM: - Na razie nie ma planów, żeby cokolwiek zmieniać, ale przyjrzymy się projektowi - mówi Marie Harf, rzeczniczka departamentu stanu. To reakcja na projekt ustawy przyspieszającej budowę tarczy antyrakietowej w Polsce, który został wniesiony do Kongresu przez senatora Marka Kirka.
Rozlokowanie na amerykańskich okrętach wojennych systemu Aegis oraz udane testy jego lądowej wersji oznaczają, że amerykańska tarcza antyrakietowa w Europie staje się rzeczywistością. W Polsce baza tarczy ma powstać w roku 2018. Jej podstawą będzie także system Aegis.
W naszym kraju przewidziano jednak bardziej zaawansowaną wersję rakiet SM-3 blok 2A, które są na razie w fazie koncepcyjnej.
pp/IAR