Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 27.05.2014

Donald Tusk nie wybiera się na pogrzeb gen. Jaruzelskiego

Premier poinformował o tym na konferencji prasowej w Brukseli.
Premier Donald Tusk na konferencji prasowejPremier Donald Tusk na konferencji prasowejPAP/EPA/Radek Pietruszka

Tusk powiedział jednak, że akceptuje decyzję ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

- To, że generał Jaruzelski będzie pochowany na Powązkach Wojskowych, wydaje mi się miejscem właściwym przy wszystkich kontrowersjach - powiedział szef rządu.

Dodał, że nie zmienia swojej oceny działalności generała. - To jest ocena zdecydowanie krytyczna, ale szacunek mundurowi i szacunek zmarłemu tak czy inaczej się należy - powiedział Donald Tusk.

 

Donald Tusk o pogrzebie Wojciecha Jaruzelskiego. TVN24/x-news.

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego ma się odbyć w piątek w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Przeciw miejscu pochówku oraz państwowemu pogrzebowi protestuje m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński . Jego zdaniem generał powinien być pochowany wszędzie, tylko nie na Wojskowych Powązkach. - Chcemy zachować, czy tak naprawdę przywrócić, charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski. Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - mówi w w jednym z wywiadów prezes IPN. Według niego, pogrzeb generała powinien mieć charakter wyłącznie rodzinny, a nie państwowy.

Zobacz serwis o stanie wojennym>>>

Zobacz serwis - Grudzień '70>>>

O miejscu pochówku zdecydowali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister obrony Tomasz Siemoniak. Wnioskowała o ro rodzina generała i część środowisk kombatanckich.

Natomiast o państwowym charakterze uroczystości zdecydował prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent nie ogłosił jednak żałoby narodowej. Domagał się tego szef SLD Leszek Miller.

Wojciech Jaruzelski był oskarżony o współudział w krwawym stłumieniu robotniczych wystąpień na Wybrzeżu w 1970 roku. Jako minister obrony narodowej odpowiadał też za udział polskiego wojska w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. Był przywódcą PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku. 13 grudnia 1981 roku wprowadził stan wojenny. Tysiące ludzi zostało wtedy internowanych. W kopalni Wujek doszło do krwawej pacyfikacji strajkujących górników. W 1989 roku, po częściowo wolnych wyborach do parlamentu, został, w ramach kompromisu politycznego wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polski.

W ostatnich latach ciężko chorował. Zmarł w niedzielę 25.05 w Warszawie w wieku 90 lat.

W. Jaruzelski w zasobach archiwalnych Polskiego Radia>>>

mc