Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 17.07.2014

Premier Litwy: nie będzie dwujęzycznych tablic

Z projektu litewskiej ustawy o mniejszościach narodowych wykreślono zapis umożliwiający umieszczanie dwujęzycznych tablic z nazwami ulic i miejscowości w rejonach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe.
Sejm litewskiSejm litewskiWikipedia/Algirdas

Litewski Sejm kończy w czwartek przedłużoną wiosenną sesję i do omawiania projektu ustawy o mniejszościach narodowych powróci dopiero jesienią.

O tym, że tablic dwujęzycznych nie będzie, zapewnił premier Algirdas Butkeviczius po spotkaniu z frakcją konserwatystów. Szef rządu powiedział, że uzgodniono, iż tylko niektóre założenia całego projektu ustawy o mniejszościach narodowych będą mogły być przyjęte.

Poruszając temat pisowni nazwisk w oryginale i podwójnego nazewnictwa ulic, Dalia Grybauskaite wyraziła opinię, że Litwa jest małym państwem, dlatego powinna bronić swojej kultury i swojego języka.

Jeden z najważniejszych problemów polityki zagranicznej?

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite mówiła wcześniej, że sprawa pisowni nazwisk oraz podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości, to jeden z najważniejszych problemów obecnej polityki zagranicznej Litwy.

<<<Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite: nie damy się Polakom>>>

Grybauskaite nigdy wyraźnie nie przedstawiła swego stanowiska w tym temacie, jest jednak stanowcza powtarzając, że "język litewski nie może być przedmiotem targu".

Spór o polskie tablice

Na Litwie od wielu lat trwa spór o polskie tablice w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez Polaków. Sądy wymierzają kary za nieusunięcie takich tablic z domów prywatnych, ale Polacy nie ustępują i nadal walczą o swoje prawa.

W rejonie solecznickim i wileńskim Polacy stanowią około 70 procent ogółu mieszkańców.

Czytaj też<<<Litwa: kompromis ws. nazwisk? Polacy: nie do przyjęcia>>>

IAR,kh

''