Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 01.09.2014

Policja podała statystyki wakacyjnych wypadków. Tysiąc mniej niż przed rokiem

Mniej niż przed rokiem, ale nadal za dużo. Policja podała pierwsze, wstępne statystyki, dotyczące wypadków w czasie wakacji.
Policja podała statystyki wakacyjnych wypadków. Tysiąc mniej niż przed rokiem źr.wikipedia
Posłuchaj
  • Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji: zatrzymywać czasowo prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym (IAR)
  • Rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur: można nas poprosić o kontrolę konkretnego gimbusa (IAR)
  • Rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur: na szczęście nie spotkaliśmy żadnego pijanego kierowcy (IAR)
Czytaj także

Z zestawienia wynika, że w lipcu i sierpniu doszło do prawie 7 tysięcy 300 kolizji, w których zginęło prawie 700 osób. Ponad 9 tysięcy zostało rannych.
To o ponad tysiąc wypadków mniej, niż rok temu. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji podkreśla jednak, że nadal na polskich drogach dochodzi do wielu tragedii. Przypomina jednocześnie, że policja stara się o wprowadzenie nowego przepisu, który jego zdaniem przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Mundurowi chcą, by kierującym odbierano prawo jazdy na trzy miesiące, w przypadku gdy przekroczyli dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Zdaniem Konkolewskiego, takie rozwiązanie podziałałoby na wyobraźnię kierowców. W tej chwili policyjną propozycją zajmują się posłowie.

Autokary w lepszym stanie, gimbusy w opłakanym

Swoje wakacyjne statystyki przedstawiła także Inspekcja Transportu Drogowego. Wynika z nich, że autokary przewożące dzieci na kolonie są w coraz lepszym stanie technicznym. Tylko co 20. kontrolowany pojazd ma usterki techniczne. W czasie tegorocznych wakacji z punktów kontrolnych nie odjechało 14 pojazdów, w zeszłym roku o trzy więcej. W lipcu i sierpniu nie zatrzymano żadnego kierowcy, który prowadziłby autokar pod wpływem alkoholu. Rok temu w ręce ITD dostało się czterech kierowców, którzy chcieli jechać "na podwójnym gazie".

W o wiele gorszym stanie technicznym są autobusy dowożące młodzież do placówek oświatowych. Z zeszłorocznych statystyk wynika, że w czasie kontroli gimbusów zatrzymywany jest co ósmy pojazd. Dlatego też Alvin Gajadhur radzi, by rodzice, dyrektorzy szkół i samorządowcy zachowali czujność. W razie wątpliwości co do stanu technicznego gimbusa, mogą oni prosić ITD o kontrolę. Inspekcja zapowiada też wyrywkowe kontrole. Będą one prowadzone głównie w mniejszych miejscowościach, w których dowożenie dzieci do szkół jest codziennością. Na 850 skontrolowanych we wrześniu zeszłego roku gimbusów, zatrzymano 106 dowodów rejestracyjnych. Było to spowodowane usterkami technicznymi wozów.

IAR, fc