Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 11.09.2014

Ukraina: prorosyjskie bojówki dotarły do Morza Azowskiego!

Terytoria ukraińskie znajdujące się pod kontrolą prorosyjskich separatystów i wojsk rosyjskich sięgają do wybrzeża Morza Azowskiego - powiadomiła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.
Żołnierze ochotniczego batalionu Azow w pojeździe opancerzonym w MariupoluŻołnierze ochotniczego batalionu Azow w pojeździe opancerzonym w MariupoluPAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): rzecznik Gazpromu przyznał, że są ograniczenia w dostawach gazu do Polski; twierdzi, że nie ma to nic wspólnego z rewersem gazu z Zachodu na Ukrainę
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): rada bezpieczeństwa poprawia mapy: Rosjanie jednak zdobyli korytarz do Morza Azowskiego
Czytaj także

WOJNA NA UKRAINIE - czytaj więcej >>>

Odcinek granicy państwowej od Morza Azowskiego na północ, w kierunku Doniecka, znajduje się pod kontrolą separatystów - powiedział rzecznik RBNiO Andrij Łysenko na briefingu prasowym.
Jest to pierwsze potwierdzenie ze strony władz ukraińskich, że separatyści przejęli kontrolę nad wschodnim odcinkiem granicy z Rosją do Morza Azowskiego - zauważa AFP. Informacje te napływają po sierpniowej ofensywie separatystów w południowo-wschodnich regionach Ukrainy.

Kijów: rozejm jest łamany przez prorosyjskie bojówki >>>

UE wprowadza jednak sankcje przeciw Rosji - obowiązują od piątku >>>

Zanim doszło do wstrzymania ognia, uzgodnionego 5 września przez tzw. grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE, trwały walki w rejonie Mariupola nad Morzem Azowskim. Ponadto leżące na wschód od Mariupola miasto Nowoazowsk przy granicy z Rosją zostało zajęte pod koniec sierpnia przez siły rosyjskie. Mariupol i Nowoazowsk leżą na trasie pomiędzy Rosją a zaanektowanym przez nią w marcu Półwyspem Krymskim.
W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że zgodnie z danymi wywiadu ze wschodnich regionów kraju wycofano 70 proc. rosyjskich wojsk. Jednak tych informacji nie potwierdziła potem Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Z kolei źródło w NATO twierdzi, że przy granicy z Ukrainą Federacja Rosyjska nadal koncentruje około 20 tysięcy żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem wojskowym.

Rosja nadal przerzuca czołgi, broń i żołnierzy na Ukrainę

Pomimo słów Poroszenki o rzekomym wycofywaniu wojsk Rosji z Ukrainy, służby graniczne odnotowały kolejne przypadki przerzutu broni i ciężkiego wojskowego sprzętu na terytorium ukraińskiego państwa. Miały one miejsce m.in. 10 września. Przez przejście graniczne Izwarino w kierunku Krasnodonu przejechało 12 rosyjskich czołgów, 48 pojazdów opancerzonych (BTR-ów), 20 ciężarówek Ural z żołnierzami, 4 pojazdy obrony przeciwpowietrznej, 5 pojazdów do uzupełniania paliwa.

Z kolei w punkcie granicznym Nowoazowsk w stronę miejscowości Bezimiennne pojechało 10 czołgów, a na obrzeżach tej miejscowości ustawiono dwa systemy rakietowe Grad.

Z kolei we wsi Biełojarowka w rejonie ambrosijewskim obwodu donieckiego zgromadzono aż 400 jednostek sprzętu wojskowego. W nocy około 2 na 3 przez miejscowości Dibrowka z Rosji przejechało około 10 czołgów i trzy działa samobieżne.

Z kolei w rejonie telmanowskim instruktorzy wojskowi sił zbrojnych mają prowadzić szkolenia prorosyjskich bojowników, których ma tam być około 1000.

PAP/Służba graniczna Ukrainy/agkm

Rada
Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy

 

''