Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Juliusz Urbanowicz 15.09.2014

Rosja stworzy fundusz antykryzysowy - w reakcji na zachodnie sankcje

Moskwa broni się przez zachodnimi sankcjami. Rosyjskie ministerstwo finansów zapowiada utworzenie w przyszłym roku funduszu antykryzysowego, dysponującego miliardami dolarów, który miałby pomagać przedsiębiorstwom dotkniętym restrykcjami.
W odpowiedzi na sankcje Zachodu Rosja stworzy fundusz antykryzysowy, by wspomóc dotknięte nimi rodzime firmyW odpowiedzi na sankcje Zachodu Rosja stworzy "fundusz antykryzysowy", by wspomóc dotknięte nimi rodzime firmyPAP/EPA/Michael Klimentyev

Według ministra finansów Antona Siluanowa, pieniądze na ten cel uzyskano by z nadwyżek budżetowych oraz dzięki zablokowaniu bieżących przelewów z federalnego budżetu do funduszu emerytalnego. Dałoby to oszczędności rzędu 309 miliardów rubli, czyli ponad 8 miliardów dolarów.

Kolejne sankcje nakładane przez Zachód na Moskwę za jej zaangażowanie w konflikt na wschodzie Ukrainy w znaczący sposób utrudniły dostęp największych rosyjskich banków i kluczowych koncernów do zagranicznego kapitału.

Część rosyjskich firm, w tym gigant naftowy Rosnieft, zwróciła się do rządu z prośbą o pomoc. Rosnieft ogłosił, że potrzebuje blisko 40 miliardów dolarów.

12 września Unia Europejska i USA zaostrzyły sankcje gospodarcze wobec Rosji - w reakcji na jej wzmożoną interwencję militarną na Ukrainie. Zachód uderzył w rosyjski sektor bankowy, energetyczny i zbrojeniowy.

Ograniczenia w dostępie do zachodnich kapitałów objęły trzy rosyjskie firmy naftowe: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. Sankcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.
Takie same restrykcje objęły rosyjskie banki państwowe, na które już w sierpniu UE nałożyła nieco łagodniejsze sankcje (termin zapadalności papierów, których dotyczyły sankcje, wynosił 90 dni) oraz trzy duże rosyjskie firmy zbrojeniowe: OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation (Zjednoczona Korporacja Przemysłu Lotniczego) i Urałwagonzawod.
Zakaz sprzedaży do Rosji zaawansowanych technologii, potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków poszerzono o zakaz świadczenia usług z tym związanych, jak np. dokonywania odwiertów czy pomiarów.

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Z kolei zakaz dostarczania odbiorcom wojskowym wyrobów i technologii podwójnego zastosowania został rozszerzony na dziewięć firm, które działają i w sektorze obronnym, i poza nim (np. firmę JSC Kałasznikow, produkującą broń strzelecką).

JU/IAR