Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Hatała 18.09.2014

Czy Zjednoczone Królestwo przetrwa "D-Day"?

Czy brytyjska unia przetrwa swój "D-Day" i zachowa jedność, jaki będzie finał dnia, w którym Szkoci zdecydują nie tylko o swoim, lecz także o losie całego Zjednoczonego Królestwa?
W całej Szkocji otwarte zostały lokale wyborcze, w których Szkoci zdecydują, czy ich kraj po ponad 300 latach ma się stać niepodległym państwem czy powinien pozostać w Zjednoczonym KrólestwieW całej Szkocji otwarte zostały lokale wyborcze, w których Szkoci zdecydują, czy ich kraj po ponad 300 latach ma się stać niepodległym państwem czy powinien pozostać w Zjednoczonym KrólestwiePAP/EPA/ROBERT PERRY

Czytaj więcej o referendum w Szkocji>>>

Brytyjski dziennik "The Guardian" na pierwszej stronie umieszcza zdjęcie satelitarne całej Wielkiej Brytanii. Nagłówek brzmi: "Destiny Day" (Dzień przeznaczenia); to dzień, w którym 4 mln 285 tys. 323 Szkotów w ciągu 15 godzin głosowania zdecyduje, czy zmienić po ponad 300 latach historię swoją i całego Zjednoczonego Królestwa.

Historyczna decyzja

Jeden z największych dzienników na wyspach podsumowuje na swych łamach całą kampanię referendalną prowadzoną zarówno przez zwolenników secesji "Yes Scotland", jak i jej przeciwników "Better Together". Twierdzi, że Szkocja postanowiła dostarczyć prostych odpowiedzi na trudne pytania. Czy to wystarczy? - zastanawia się gazeta.

"Dzień przeznaczenia, w którym Szkoci pójdą do urn, by podjąć historyczną decyzję dotycząca przyszłości swojego kraju" - to nagłówek szkockiego dziennik "Scotsman". Jak podkreśla gazeta, cała przyszłość narodu zawarta jest w historycznym już pytaniu referendalnym: "Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?".

Z kolei brytyjski "The Times" pisze na pierwszej stronie: "D-Day dla Unii", porównując znaczenie szkockiego referendum do historycznego lądowania aliantów w Normandii w czerwcu 1944 roku, które miało ogromne znaczenie dla przebiegu II wojny światowej. Dziennik wewnątrz numeru zamieszcza krótką historię trwającej 307 lat brytyjskiej unii. Ponadto publikuje ostatni przedreferendalny sondaż, w którym za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie opowiada się 52 proc. badanych; za jej odłączeniem - 48 proc. Szkotów.

Koniec Wielkiej Brytanii?

Dziennik "Independent" poświęca swoje wydanie w dniu referendum znaczeniu ponad 300-letniego związku Szkocji z Anglią. Podsumowując kampanię, gazeta podkreśla, że Szkocja, mieszając w niej nadzieję na niepodległość z nienawiścią do przeciwników, pokazała, że jest nowoczesną demokracją.

Szkocki "The Sun" zaznacza, że Szkoci tym referendum, które przyrównuje do "pustej białej kartki", zaczynają pisać od nowa swoją historię. Z kolei dziennik "Daily Mail" zastanawia się, czy 18 września będzie prawdziwym końcem Wielkiej Brytanii, a szkocki "Daily Sun" wprost apeluje do Szkotów, by nie pozwolili, aby słońce nad brytyjskim królestwem zaszło bezpowrotnie.

<<<Referendum niepodległościowe w Szkocji. "Jesteśmy to winni naszym przodkom">>>

PAP,kh