Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 08.10.2014

Powstanie nowy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej? Listy do Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy

Grupa rodzin zwróciła się do Bronisława Komorowskiego ws. budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei komitet społeczny budowy takiego monumentu wystąpił w tej sprawie do prezydent Warszawy.
Rozbity Tu-154 pod SmoleńskiemRozbity Tu-154 pod Smoleńskiemstaszewski/Wikimedia Commons

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że w środę do Kancelarii Prezydenta wpłynął list części rodzin w sprawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak zaznaczyła, "rodziny zwróciły się do prezydenta z apelem o zainicjowanie budowy monumentu upamiętniającego wszystkich, którzy stracili życie w tej tragedii".

Trzaska-Wieczorek powiedziała, że bliskim ofiar "zależy na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych".

- Bronisław Komorowski, pozostając zwolennikiem upamiętnienia katastrofy smoleńskiej, w najbliższym czasie planuje spotkanie z rodzinami, by omówić szczegóły jego zaangażowania w tę inicjatywę - zapowiedziała dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

W liście - poinformowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta - rodziny ofiar podkreśliły, że ich bliscy "zasługują na godne upamiętnienie".  - Bo niebłahy był cel ich ostatniej podróży, a ich życie wypełniała patriotyczna służba. Przez cztery minione lata przestrzeń pamięci o katastrofie była miejscem sporu i sytuacji bardzo dla nas trudnych i bolesnych. Zależy nam ogromnie na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy, dla których i wtedy było to ważne, będą mogli spokojnie wspomnieć naszych najbliższych - zaznaczyli przedstawiciele rodzin. Przypomnieli, że "Katyń i groby pomordowanych oficerów Rzeczypospolitej były celem wspólnego pielgrzymowania, i że wszyscy uczestnicy lotu TU-154 udali się w tę podróż razem, w szlachetnej polskiej sprawie".

Pod listem podpisało się około 30 przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy m.in. Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich i Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Mamy deklaracje, że będą składane kolejne podpisy poparcia - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Pomnik przed Pałacem Prezydenckim?

Również w środę o jak najszybszą budowę w Warszawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpił do Hanny Gronkiewicz-Waltz społeczny komitet zabiegający o takie upamiętnienie osób, które zginęły pod Smoleńskiem.

Prof. Włodzimierz Bernacki - prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem - poinformował, że komitet zwrócił się w liście do prezydent stolicy o wyrażenie opinii ws. ulokowania pomnika na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim.

- Minęły ponad cztery lata od katastrofy smoleńskiej. Od sierpnia 2010 r. i od usunięcia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia do chwili obecnej nie doczekaliśmy się żadnego działania ze strony władz miasta, żadnego upamiętnienia. Naszym zdaniem obecna sytuacja, szczególnie międzynarodowa, to, co się wydarzyło na Ukrainie, zmienia ocenę większości obywateli wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. - powiedział Bernacki.

W skład zarządu społecznego komitetu oprócz Bernackiego wchodzą m.in. Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, Andrzej Melak - brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka i prof. Michał Seweryński.

Pomnik na Powązkach, tablica w kaplicy Pałacu Prezydenckiego

Ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Monument ma formę bloku z białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Z inicjatyw środowisk akademickich powstał także pomnik w warszawskim kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim.

W kaplicy Pałacu Prezydenckiego znajduje się tablica poświęconą Lechowi i Marii Kaczyńskim i wszystkim pracownikom Kancelarii, którzy zginęli w katastrofie, wśród których byli m.in. Władysław Stasiak i Paweł Wypych, oraz szefowej Kancelarii za czasów prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Jolancie Szymanek-Deresz. Znajduje się tam także tablica upamiętniająca kapelana Lecha Kaczyńskiego ks. Romana Indrzejczyka.

W internecie zainicjowany został także projekt pomnika światła - który tworzyłoby 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku przed Pałacem Prezydenckim. Pomysł ten poparła m.in. córka prezydenckiej pary Marta Kaczyńska.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj