Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 17.10.2014

Prokuratury chcą aresztów dla podejrzanych o szpiegostwo. Polska może wydalić rosyjskich dyplomatów

Wnioski prokuratur trafiły już do sądów. Wicepremier Janusz Piechociński ujawnia, że jeśli szpiegostwo dotyczy wschodniego kierunku, to mogą nastąpić wydalenia rosyjskich dyplomatów.
Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o areszt dla cywila podejrzanego o pracę na rzecz obcego wywiaduProkuratura złożyła w sądzie wniosek o areszt dla cywila podejrzanego o pracę na rzecz obcego wywiaduPAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Jest wniosek o tymczasowe aresztowanie oficera podejrzanego o szpiegostwo. Z wnioskiem wystąpiła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie - poinformował jej rzecznik, pułkownik Ryszard Filipowicz/IAR
Czytaj także

Zbigniew Jaskólski rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie poinformował, że prokuratura złożyła w sądzie wniosek o areszt dla cywila podejrzanego o pracę na rzecz obcego wywiadu. Według rzecznika, w czwartek trwały czynności z zatrzymanym. - Między innymi przedstawiono mężczyźnie zarzut udziału w obcym wywiadzie na szkodę Polski - powiedział Jaskólski.

Prokurator nie chciał ujawnić innych szczegółów dotyczących sprawy. Poinformował, że Stanisławowi Sz. grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

TVN24/x-news

Oprócz prawnika, pod zarzutem szpiegostwa zatrzymany został starszy stopniem oficer Wojska Polskiego. Informację o tym przekazało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej. Podstawą były materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie także złożyła do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie oficera - poinformował jej rzecznik, pułkownik Ryszard Filipowicz.

Rosyjscy dyplomaci wydaleni z Polski?

Zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego, stanie się to "rutynowo i proceduralnie, jeśli potwierdzą się wszystkie fakty, że (...) chodzi kierunek wschodni" - To naturalny ruch - mówi  Piechociński w TVN 24.

Prezes Ludowców przypuszcza, że "zapewne w odpowiedzi Kiku naszych dyplomatów może wrócić do kraju".

Piechociński nie kryje rozczarowania postawą zatrzymanego wojskowego. - To smutne, że polski oficer zdradza ojczyznę dla niskich pobudek - mówi w TVN24.

Posłowie żądają wyjaśnień

O godzinie 13 w piątek rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych poświęcone zatrzymaniom osób podejrzewanych o pracę na rzecz obcego wywiadu.

Szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Artur Dębski zapowiedział, że informacje w tej sprawie przedstawią: szef ABW i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Polityk uważa, że zatrzymania należy uznać za sukces naszych służb i dodaje, że kolejne go nie zdziwią.

Kontrowersje wokół działania służb

Decyzja o zatrzymaniu agentów nie jest oceniana jednoznacznie. Bardzo wysoko działanie służb ocenił szef MON Tomasz Siemoniak. - Mamy największy kryzys bezpieczeństwa od czasu zakończenia zimnej wojny i siły zbrojne oraz służby wojskowe i cywilne muszą wyciągać z tego wnioski - mówi wicepremier i zwraca uwagę na wzmożoną aktywność kontrwywiadowczą w Polsce.

TVN24/x-news

Z daniem gościa radiowej Trójki Andrzeja Rozenka z Twojego Ruchu, "nie należy doszukiwać się niczego nadzwyczajnego w fakcie, że służby specjalne zatrzymały dwie osoby podejrzane o szpiegostwo".  - To jest normalne. Tak powinny działać - mówi polityk. Jego zdaniem, im ciszej wokół służb, tym lepiej.

Rozenek zauważa jednak, że w Polsce istnieje kilkanaście służb specjalnych, z czego dziewięć posiada pełne kompetencje do "podsłuchiwania i inwigilowania każdego z nas". Jego zdaniem, jest ich znacznie za dużo.

Krytyczny w stosunku do służb specjalnych jest gość radiowej Jedynki Adam Hofman z PiS . Jego zdaniem, należy przyjrzeć się pod kątem współpracy z obcymi służbami, między innymi stowarzyszeniom i fundacjom.

- Jakby dobrze wykonać swoją pracę, to tych miejsc gdzie jest infiltracja rosyjskich służb, byłoby więcej - powiedział rzecznik PiS. Dodał, że z informacji Gazety Polskiej wynika, że za informatyzację ważnych instytucji w kraju była odpowiedzialna firma, której współwłaścicielem jest honorowy konsul Rosji.

Adam Hofman skrytykował też podpisanie w 2010 roku przez Polskę umowy o współpracy z rosyjską służbą FSB.

<<Polski oficer i osoba cywilna podejrzani o szpiegostwo. Szef MON: ważny dzień w walce o czystość Wojska Polskiego>>>

W ostatnich latach prowadzono w polskich sądach co najmniej kilkanaście procesów o działanie na rzecz obcego wywiadu. Sprawy o szpiegostwo są z zasady tajne, więc nie o wszystkich wiadomo. Wyroki opiewały nawet na 9 lat więzienia, były też kary w zawieszeniu.

IAR/PAP/iz