Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 09.11.2014

Rocznica upadku muru berlińskiego. Szef KE: pokój w Europie nie jest niczym stałym

Pomimo upływu dwóch dekad od zburzenia muru berlińskiego, nie możemy zapominać, że pokój w Europie nie jest niczym stałym. Tak z okazji 25 rocznicy upadku muru napisał szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. Jego zdaniem Europa stoi przed ostatnią szansą , by budować lepszą przyszłość.
Szef KE Jean-Claude Juncker może znaleźć się w poważnych tarapatachSzef KE Jean-Claude Juncker może znaleźć się w poważnych tarapatachKomisja Europejska

Juncker podkreślił, że mur runął dzięki pasji i odwadze podzielonych nim ludzi, którzy dążyli do pokoju, wolności i demokracji. Dodał, że tamte wydarzenia na zawsze zmieniły się świat i umożliwiły budowę nowych porozumień, lub - jak to nazwał - "nowych mostów między narodami".

Zaznaczył, że jako przewodniczący Komisji za cel stawia sobie "naprawę pęknięć w tych mostach", jakie pojawiły się w wyniku najpoważniejszego od II wojny światowej kryzysu finansowego i gospodarczego. - Bardziej niż kiedykolwiek Europa musi wypełnić obowiązek zapewnienia wolności i pokoju, europejska integracja połączyła państwa w silniejszą całość i tylko w ten sposób - wspólnie - możemy budować pewną przyszłość - napisał w oświadczeniu szef Komisji.

Zbudowany w 1961 mur przebiegał wzdłuż Bernauer Strasse. Budynki po jednej stronie ulicy należały do rządzonego przez komunistów Berlina Wschodniego, a chodnik przed nimi do Berlina Zachodniego chronionego przez mocarstwa zachodnie. Po zamknięciu granicy 13 sierpnia 1961 roku w tym miejscu rozgrywały się dramatyczne sceny. Uciekając na Zachód, ludzie skakali z górnych pięter domów doznając nierzadko poważnych obrażeń.

Historia muru berlińskiego

9 listopada 1989 roku wschodnioniemieckie władze uchwaliły zgodę na swobodne podróżowanie obywateli NRD do RFN i Berlina Zachodniego, co miało zacząć obowiązywać następnego dnia o godzinie 4. rano. Misję publicznego poinformowania o tym otrzymał nadzorujący środki masowego przekazu członek partyjnego kierownictwa Guenter Schabowski, który jednak nie znał wszystkich szczegółów podjętej pod jego nieobecność decyzji. Dlatego na zwołanej wieczorem konferencji prasowej na zadane przez zagranicznego dziennikarza pytanie "Kiedy wejdzie to w życie?", spontanicznie odpowiedział: "Z tego co wiem, wejdzie..., to jest natychmiast, bez zwłoki".

25 lat temu upadł mur berliński >>>

Wielu mieszkańców NRD oglądało transmitowaną na żywo przez krajową telewizję konferencję, której efekty były piorunujące. Rozradowany tłum szybko zapełnił okolice wszystkich przejść granicznych na terenie Berlina. Pierwsze szlabany uchylono tam o godzinie 21., a o północy po obu stronach muru trwał już w najlepsze wolnościowy festyn.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

''IAR/PAP/aj