Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 10.11.2014

Władimir Putin i Barack Obama na szczycie w Pekinie. Nie było rozmowy prezydentów

Pierwsze od czerwca spotkanie twarzą w twarz prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamy i Władimira Putina, do którego doszło w poniedziałek na szczycie organizacji APEC w Pekinie, było przelotne i obyło się bez wymiany zdań - poinformowała strona amerykańska.
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama są na szczycie w PekiniePrezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama są na szczycie w Pekinie PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Przywódcy USA i Rosji mieli krótką chwilę na zamienienie paru zdań, bo przez kilka minut czekali na wspólne zdjęcie szefów państw i rządów uczestniczących w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) - relacjonował dziennikarz, który z bliska przyglądał się całej scenie.

Jednak wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji uciął spekulacje o rozmowie prezydentów, podkreślając, że było to jedynie "przelotne spotkanie, podczas którego nie było czasu na dyskusję o jakichkolwiek kwestiach".

Agencja dpa podała, że źródła w amerykańskiej delegacji na szczyt nie wykluczają spotkania Obamy i Putina we wtorek.

Prezydenci USA i Rosji w poniedziałek spotkali się twarzą w twarz w Pekinie po raz pierwszy od czerwca, gdy obaj uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii. Media zastanawiały się, czy przywódcy wykorzystają tę okazję, by porozmawiać o kryzysie na wschodniej Ukrainie, gdzie wspierani przez Moskwę separatyści walczą z siłami ukraińskimi, wysłanymi przez cieszący się poparciem Zachodu rząd w Kijowie.

Amerykańsko-rosyjskie stosunki ochłodziły się zdecydowanie po aneksji Krymu przez Rosję.

Efektowna oprawa szczytu w Pekinie/US CBS/x-news

Pojednawczy gest miedzy Chinami i Japonią

Od dwóch lat między Pekinem i Tokio utrzymywały się lodowate stosunki, m.in. ze względu na spór toczony o archipelag na Morzu Wschodniochińskim oraz oskarżenia o niedostateczne rozliczenie przez Japonię jej zbrodni wojennych.
Tymczasem w poniedziałek chiński prezydent Xi Jinping po raz pierwszy przyjął premiera Japonii Shinzo Abego, choć dotychczas odmawiał takiego spotkania - zauważa agencja dpa.

Porozumienie Waszyngton-Pekin

Obecny na szczycie prezydent USA Barack Obama zapewnił, że jego krajowi zależy na współpracy z Chinami. - Z radością obserwujemy rozwój prosperujących, pokojowych Chin i chcemy, by kraj ten odnosił sukcesy - powiedział.
Obama mówił m.in. o ambitnym dwustronnym porozumieniu inwestycyjnym, które jego zdaniem "byłoby korzystne dla obu stron". Wskazał też, że na Chinach i USA, dwóch największych gospodarkach świata, spoczywa szczególna odpowiedzialność. - Kiedy nasze kraje współpracują ze sobą, korzysta na tym cały świat - podkreślił amerykański przywódca.
Pekin i Waszyngton porozumiały się też w sprawie znacznego rozszerzenia okresu obowiązywania wiz na pobyt krótkoterminowy.
Prezydent USA mówił o współpracy obu krajów w walce z epidemią eboli i globalnymi zmianami klimatycznymi, a także o staraniach na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Jednocześnie podkreślił, że Pekin powinien chronić prawa autorskie, powstrzymać cyberprzestępczość i respektować prawa człowieka.
Władimir Putin ogłosił w Pekinie, że Rosja pragnie odgrywać bardziej znaczącą rolę w regionie Azji i Pacyfiku, a jako kluczowego partnera wskazał Chiny.
W pierwszym dniu szczytu odnotowano też postępy w rozmowach handlowych - m.in. o strefie wolnego handlu między Chinami i Koreą Południową oraz w kwestii lansowanego przez USA, a nieobejmującego Chin, Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Chiny dążą z kolei do utworzenia Strefy Wolnego Handlu Azji i Pacyfiku (FTAAP), dla którego na szczycie ogłoszono "mapę drogową".
Szczyt APEC organizowany jest w 20-milionowej metropolii pekińskiej przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa. Zakończy się we wtorek.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

PAP/iz

''