Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 11.11.2014

Święto Niepodległości. Marsze, biegi i koncerty w całej Polsce

Uroczyste nabożeństwa, parady, koncerty - tak będzie między innymi przebiegać w wielu miastach Święto Niepodległości.
Obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego na Placu Piłsudskiego w WarszawieObchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego na Placu Piłsudskiego w WarszawiePAP/Jacek Turczyk
Galeria Posłuchaj
  • Święto Niepodległości w Warszawie. Relacja Michała Fedusio (IAR)
  • Marsz prezydencki po raz trzeci przejdzie ulicami stolicy. Relacja Edyty Poźniak (IAR)
  • Narodowcy przejdą w Marszu Niepodległości. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Czytaj także

Uroczystości na pl. Piłsudskiego, marsz "Razem dla Niepodległej", "Marsz Niepodległości" i "Bieg Niepodległości" - to główne wydarzenia w czasie obchodów w  Święta Niepodległości w Warszawie.

Trasa marszu prezydenckiego "Razem dla Niepodległej" (początek ok. 13.15) podobnie jak w latach poprzednich wiedzie szlakiem bohaterów narodowych zasłużonych dla niepodległości. Prezydent złoży kwiaty przy pominach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ulica Krakowskie Przedmieście), Wincentego Witosa ( Pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego"Grota" (róg Chopina i Al. Ujazdowskich), Ignacego Jana Paderweskiego (Park Ujazdowski), Romana Dmowskiego (u zbiegu Al. Szucha i Al. Ujazdowskich).

<<<Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Warszawie>>>

Atrakcjami marszu będą historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac Józefa Piłsudskiego, którego postać zagra aktor Daniel Olbrychski.

Wcześniej o godzinie 8.30 prezydent złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, o 9.00 weźmie udział w nabożeństwie za ojczyznę, które zostanie odprawione w Archikatedrze Świętego Jana na warszawskiej starówce.

Marsz Narodowców

"Armia Patriotów" - pod tym hasłem przez ulice Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Obecnych może być na nim nawet 50 tysięcy osób. Największy tego dnia pochód organizują środowiska związane z Ruchem Narodowym.

W tym roku, trasa Marszu wyniesie niecałe 4 kilometry. Pierwszy raz w historii, narodowcy przejdą przez Most Poniatowskiego na druga stronę Wisły. Trasa gwarantuje większy komfort i bezpieczeństwo - wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Witold Tumanowicz. Tym szlakiem regularnie odbywają się masowe pochody, na przykład powroty z imprez organizowanych na Stadionie Narodowym. Jak dotąd na tym szlaku nie dochodziło do wypadków czy większych zakłóceń porządku.

Tegoroczna odsłona Marszu nieodłącznie związana jest z postacią Romana Dmowskiego. Uczestnicy zakończą pochód na Kamionku. To tam urodził się główny ideolog polskiego nacjonalizmu - przypomina członek Ruchu Narodowego, Artur Zawisza. Dmowski jest dla tych środowisk moralnym autorytetem, a przypadająca w tym roku 150. rocznica jego urodzin jest dodatkowym powodem, dla którego Marsz jest z nim związany jeszcze mocniej.

Jeden z liderów narodowców, Krzysztof Bosak liczy na bezpieczny pochód bez prowokacji. Jego zdaniem, z roku na rok bezpieczeństwo na pikiecie poprawia się. Osłaniająca uczestników imprezy straż marszu przeszła też w październiku kolejne szkolenia doskonalące. Wszystko po to, by nie dopuścić do incydentów mających miejsce przed rokiem, takich jak: bijatyki przed squotem przy ulicy Skorupki, podpalenie tęczy na Placu Zbawiciela czy zamieszki przed ambasadą Rosji.

W stałym kontakcie z organizatorami Marszu jest Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego miasta stołecznego Warszawy. Jego dyrektor, Ewa Gawor zapowiada, że służby porządkowe będą na bieżąco przyglądać się pochodowi.

Uroczystości związane z Marszem rozpocznie o godzinie 13:00 Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętej Barbary. Pochód wyruszy o 15:00.

Bieg Niepodległości
15 tysięcy osób, uczci święto narodowe startując w 26. Biegu Niepodległości w Warszawie. Zawodnicy wystartują punktualnie o godzinie 11.11. Mają do pokonania 10 kilometrów.
Trasa biegu będzie prowadzić przez centrum stolicy: Alejami Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego i Alejami Niepodległości.

Tegoroczny bieg będzie poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. Jego syn Andrzej Pilecki będzie honorowym starterem biegu. W tym roku obok upamiętnienia szczególnych wydarzeń z historii Polski organizatorzy zwracają uwagę na problemy osób cierpiących na mukowiscydozę.

Jest to choroba genetyczna, która atakuje między innymi płuca, które są uszkadzane śluzem wytwarzanym przez organizm.

Zaplanowano też kilka koncertów i spektakli, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego VI Koncert Niepodległości, a w Bibliotece Uniwersyteckiej spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w 1918, 1928, 1938 i 1948 r.
Dziś otwarty dla zwiedzających będzie też gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha. Zaplanowano tam też koncert pieśni patriotycznych i niepodległościowych "Kocham Cię, Polsko!".

Zakaz lotów w stolicy
Utrudnienia w związku z Marszem Niepodległości... nie tylko na ziemi. Od 8 rano nad ścisłym centrum Warszawy będzie obowiązywał bezwzględny zakaz lotów. Dotyczyć on będzie zarówno dużych maszyn, jak i tych mniejszych, zdalnie sterowanych.

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Utrudnienia w ruchu 10 i 11 listopada >>>

Zakaz wykonywania lotów obejmuje wysokości od powierzchni ziemi do 1850 metrów. To ostrzeżenie dla amatorów fotografii, szczególnie tych, którzy korzystają z dronów - uprzedza w rozmowie z RDC Tomasz Oleszczuk z komendy stołecznej. Zakazem lotów objęte jest ścisłe centrum Warszawy oraz okolice Stadionu Narodowego.

Zakaz lotów potrwa do północy. Równocześnie obowiązywać będzie zakaz żeglugi na Wiśle. Dotyczy on odcinka od Mostu Łazienkowskiego do Świętokrzyskiego.

Uroczystości w Krakowie

Dziesięć marszów, manifestacji i innego rodzaju zgromadzeń publicznych odbędzie się w Krakowie z okazji Święta Niepodległości. Oficjalne obchody święta o 10:00 rozpocznie msza święta w Wawelskiej Katedrze. Następnie Drogą Królewską przejdzie pochód patriotyczny. Tuż za nim, w swoim własnym marszu, tą sama drogą, przejdą politycy i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości.
Po południu w Krakowie swoja wizytę zapowiedział również prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Po południu wyruszą także dwa antagonistyczne marsze; pierwszy "przeciw rasizmowi i ksenofobii", drugi organizuje skrajne stowarzyszenie "Trzecia Droga".

Widowisko historyczne w Koszalinie
Uroczyste nabożeństwa, parady, koncerty - tak będzie między innymi przebiegać w wielu miastach Święto Niepodległości.
W Koszalinie będzie okazja przenieść się w czasie i zobaczyć historię na własne oczy. Wszystko rozegra się w Parku Książąt Pomorskich gdzie pokazane zostanie widowisko plenerowe inscenizujące walki z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Będzie to obrona polowego punktu sanitarnego z udziałem sanitariuszek, kawalerzystów, polskiej i sowieckiej piechoty.
Widowisko przygotowało Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun z Koszalina.

Pogoda powinna sprzyjać uczestnikom plenerowych imprez niepodległościowych w kraju - IMGW prognozuje zachmurzenie umiarkowane i duże, a w rejonach górskich rozpogodzenia, tylko na północnym wschodzie Polski miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 10 do nawet 17 st. Celsjusza. W Warszawie będzie maksymalnie 15 stopni Celsjusza, a zachmurzenie umiarkowane, w pierwszej połowie dnia okresami duże. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

IAR/PAP, to