Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 15.11.2014

Blok Petra Poroszenki opublikował roboczy tekst umowy koalicyjnej

Dokument ma 27 rozdziałów. Zapisano w nim, między innymi, że Ukraina będzie dążyła nie tylko do członkostwa w Unii Europejskiej, ale także w NATO.

W umowie pojawiło się wiele zapisów dotyczących spraw bezpieczeństwa. Zaproponowano, by na obronność przeznaczać co najmniej 3 procent PKB.

Wskazano także na konieczność zmienienia położenia ukraińskich baz wojskowych. Obecnie większość z nich ulokowanych jest w ten sposób, by bronić Ukrainy przed inwazją z Zachodu.
Autorzy umowy koalicyjnej rekomendują także wprowadzenie zmian w konstytucji. Wybory parlamentarne miałyby się odbywać w systemie proporcjonalnym z otwartymi listami wyborczymi.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Rozmowy na temat umowy koalicyjnej toczą się od wyborów parlamentarnych. Początkowo miała być ona gotowa w ciągu kilku dni, potem mówiono o tygodniu lub dwóch. Dokument miał być parafowany w piątek. Mimo zapowiedzi - nie doszło do tego.

Politycy poinformowali, że zajmą się tym po pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej, po 1 grudnia, gdy już zostaną formalnie zaprzysiężeni na deputowanych.
Rozmowy toczą się między przedstawicielami pięciu partii: Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego premiera Arsenija Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii Ołeha Laszki i Batkiwszczyny byłej premier Julii Tymoszenko.
Wybory parlamentarne na Ukrainie
26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

W głosowaniu na listy partyjne zwyciężył Front Ludowy, zdobywając 22,14 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Blok Petra Poroszenki (21,81 proc.). Kolejne pozycje przypadły: Samopomocy (10,97 proc.), Blokowi Opozycyjnemu, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza (9,43 proc.), Radykalnej Partii  (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynie (5,58 proc.).

Pozostałe partie nie przekroczyły obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu.

Zgodnie z wynikami głosowania na listy partyjne i kandydatów w okręgach jednomandatowych, najwięcej posłów w nowym parlamencie będzie miał Blok Petra Poroszenki -132. Front Ludowy zdobył 82 mandaty, a Samopomoc - 33. Blok Opozycyjny będzie miał 29 przedstawicieli, Radykalna Partia - 22, Batkiwszczyna - 19. Swoich reprezentantów będą miały także: Swoboda, Silna Ukraina, Zastup, Wola i Prawy Sektor. W Radzie Najwyższej zasiądzie także prawie stu posłów niezależnych.

IAR, PAP, kk

''