Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Juliusz Urbanowicz 30.11.2014

Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej apelują o dialog na Ukrainie

- Papież Franciszek i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zaapelowali w Stambule o dialog i poszanowanie prawa międzynarodowego na Ukrainie. Przypomnieli też o losie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Papież Franciszek i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zaapelowali o dialog na UkrainiePapież Franciszek i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zaapelowali o dialog na UkrainieTolga Bozoglu-PAP/EPA.

 

We wspólnym dokumencie ogłoszonym przez Watykan po ceremonii jego podpisania w Fanarze, siedzibie ekumenicznego patriarchatu Konstantynopola, Franciszek i Bartłomiej napisali, że pamiętają o wszystkich narodach cierpiących z powodu wojny.

- Modlimy się szczególnie o pokój na Ukrainie, kraju o dawnej tradycji chrześcijańskiej, i apelujemy do zaangażowanych w konflikt stron o poszukiwanie drogi dialogu i poszanowanie prawa międzynarodowego, aby położyć kres konfliktowi i pozwolić wszystkim Ukraińcom żyć w zgodzie - głosi deklaracja.
Jej sygnatariusze wyrazili niepokój z powodu sytuacji w Iraku, Syrii i na całym Bliskim Wschodzie i zapewnili o swym pragnieniu pokoju i stabilności oraz woli promowania rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu i pojednania.
Do rządzących zaapelowali o zaangażowanie w obronie prześladowanych wspólnot chrześcijańskich oraz o umożliwienie im pozostania w ojczystej ziemi. - Nie możemy pogodzić się z myślą o Bliskim Wschodzie bez chrześcijan, którzy wyznają tam imię Jezusa od dwóch tysięcy lat - podkreślili.
Franciszek i Bartłomiej odnosząc się do prześladowań mniejszości religijnych wskazali, że "wydaje się wręcz, iż zatracono poczucie wartości życia ludzkiego i że jednostka ludzka nie ma większego znaczenia i może być poświęcona dla innych interesów".
Zwrócili uwagę, że dochodzi do tego przy powszechnej obojętności.
- Straszliwa sytuacja chrześcijan i tych wszystkich, którzy cierpią na Bliskim Wschodzie, wymaga nie tylko nieustannej modlitwy, ale także odpowiedniej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej - oświadczyli.
W dokumencie mowa jest też o woli konstruktywnego dialogu z islamem, opartego na wzajemnym szacunku i przyjaźni. - Muzułmanie i chrześcijanie, inspirowani wspólnymi wartościami i umocnieni prawdziwymi uczuciami braterskimi, są wezwani do współpracy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i szacunku dla godności i praw każdego człowieka, zwłaszcza w regionach, w których niegdyś żyli przez stulecia w pokojowej koegzystencji, a teraz tragicznie cierpią razem z powodu okropności wojny - głosi deklaracja.
Papież i ekumeniczny patriarcha zobowiązali się też do wzmożenia wysiłków na rzecz pełnej jedności chrześcijan, zwłaszcza między katolikami a prawosławnymi.
Dokument został podpisany po prawosławnej liturgii - z okazji obchodzonej w niedzielę uroczystości patrona patriarchatu w Konstantynopolu, świętego Andrzeja.

JU/PAP