Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 10.12.2014

Raport o tajnych więzieniach CIA. Niemiecka prasa: to hańba dla Stanów Zjednoczonych

Prasa w Niemczech chwali publikację raportu na temat tortur stosowanych przez agentów CIA. Jednocześnie komentatorzy krytykują praktyki, których miały dopuszczać się amerykańskie służby.
Barack ObamaBarack ObamaPAP/EPA/Olivier Douliery / POOL

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że ujawnienie raportu przez amerykański Senat było słuszne. - Publiczne wyjaśnianie skandali i uchybień to fundament demokracji. To szczególnie istotne w przypadku Stanów Zjednoczonych, które uważają się za mocarstwo moralne - pisze komentator gazety. Jak dodaje, tylko w ten sposób Ameryka odzyska zaufanie, roztrwonione przez Georga Busha i jego walkę z terroryzmem.

Komentator tygodnika "Der Spiegel" pisze na stronach internetowych, że raport rzuca światło na najciemniejsze rozdziały najnowszej amerykańskiej historii, a to, co ujawnia, jest hańbą dla USA. Jak czytamy, to sami Amerykanie odpowiadają za to, że wizerunek ich kraju na świecie jest tak zły.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zauważa tymczasem, że raport odbiera ważny argument osobom broniącym tortur w walce z terroryzmem. Dokument stwierdza bowiem, że torturując więźniów nie uzyskano od nich żadnych przełomowych informacji. Gazeta chwali prezydenta Baracka Obamę za to, że położył kres haniebnym praktykom CIA i że nie próbował bagatelizować sprawy.

Źródło: CNN Newsource/x-news

"Sueddeutsche Zeitung" ocenia jednak, że Barack Obama ma zbyt koleżeńskie relacje ze służbami specjalnymi, co sprzyja negatywnym tendencjom. - Obama już dawno dał do zrozumienia, że nie będzie wyciągał prawnych konsekwencji za to, co działo się w więzieniach CIA. W ten sposób chroni się aparat bezpieczeństwa, ale nie wzmacnia zaufania w amerykańskie państwo prawa - czytamy w "SZ".

Senat USA oskarża CIA o brutalność i nieskuteczność >>>

We wtorek po południu Senat USA opublikował streszczenie swego raportu dotyczącego działań CIA, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. W liczącym 525 stron dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA.

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

IAR/aj