Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 13.12.2014

Miliard dolarów na wzmacnianie sił USA w Europie Wschodniej

Kongres USA przyjął w czwartek ustawę o wydatkach obronnych na rok 2015. Na ten cel zarezerwowano 577 mld dolarów. 64 mld zostaną przeznaczone na operacje za granicą, głównie w Afganistanie i Iraku.
Żołnierze amerykańscy w Polsce. Zdjęcie ilustracyjneŻołnierze amerykańscy w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne defendamerica.mil

5 mld dolarów Stany Zjednoczone zamierzają wydać na walkę z dżihadystyczną organizacją określającą się jako Państwo Islamskie (IS), która okrutnymi metodami prowadzi walkę w celu ustanowienia tzw. kalifatu islamskiego na terytorium Iraku i Syrii. Kongres zgodził się na dwuletni program szkolenia umiarkowanej syryjskiej opozycji w Syrii, gdzie od ponad czterech lat trwa wojna domowa, tak by zwiększyć jej zdolności w walce z IS. Amerykanie będą też szkolić w tym celu irackie i kurdyjskie siły.
Kongres zgodził się też przeznaczyć miliard dolarów na wzmacnianie obecności wojskowej USA w Europie Środkowej i Wschodniej, w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie (tzw. European Reassurance Initiative). Środki te mają być "tymczasowym wsparciem mającym zwiększyć bezpieczeństwo i zdolności obronne" amerykańskich sojuszników w NATO. Pieniądze mają być wydane m.in. na manewry w krajach europejskich z udziałem amerykańskich żołnierzy, oddelegowanie analityków i planistów wojskowych oraz rozlokowanie amerykańskiego sprzętu.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Obietnica spełniona
To spełnienie obietnicy, którą złożył przywódca USA. Podczas czerwcowej wizyty w Warszawie Barack Obama poinformował, że zwróci się do Kongresu, by przeznaczył miliard dolarów na wzmocnienie amerykańskiej obecności w Europie. Według jego słów, za te pieniądze Amerykanie mieliby rozmieścić w naszej strefie więcej żołnierzy i zwiększyć ilość sprzętu wojskowego.
Obama zaapelował jednocześnie do przywódców europejskich, by więcej wydawali na obronność. Mówił, że dotąd Europa polegała głównie na amerykańskim wkładzie w tym zakresie, a teraz - w obliczu zagrożenia na wschodzie - inni członkowie NATO też powinni angażować się w tę kwestię. W odpowiedzi, prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że będzie optował za podniesieniem poziomu finansowania polskiej obronności do 2 proc. PKB (dotąd ustawowy limit przewidywał wydatki rzędu 1,95 PKB).
1 października w swoim expose premier Ewa Kopacz powiedziała, że kwestia polskiej obronności i bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej będzie jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez jej gabinet. - Mój rząd zapewni Polsce i Polakom bezpieczeństwo. Realizując ten cel zwiększymy wydatki obronne od 2016 roku do 2 proc PKB. Oznacza to dodatkowe 800 mln zł na nowoczesny sprzęt dla wojska polskiego - oświadczyła.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk