Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 09.01.2015

Wzruszony Leszek Miller wspomina ostatnie spotkanie z Józefem Oleksym

- Jeszcze przed świętami Józef Oleksy zaprosił mnie i Aleksandra Kwaśniewskiego do domu. Wtedy już mieliśmy odczucie, że jest to nasza pożegnalna rozmowa - powiedział dziennikarzom wyraźnie poruszony szef SLD Leszek Miller.
Na zdjęciu archiwalnym z 12.09.2012 r. byli premierzy, od lewej: Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, Józef Oleksy i Waldemar Pawlak podczas uroczystości z okazji 25-lecia powołania rządu Tadeusza MazowieckiegoNa zdjęciu archiwalnym z 12.09.2012 r. byli premierzy, od lewej: Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, Józef Oleksy i Waldemar Pawlak podczas uroczystości z okazji 25-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego PAP/Paweł Supernak

Przez lata razem działali w PZPR, później tworzyli Socjaldemokrację Polską i SLD. Przez lata też rywalizowali o przywództwo na lewicy.

Kiedy w 1993 roku lewica przegrała wybory Leszek Miller obarczył odpowiedzialnością za tę porażkę Oleksego i sam stanął na czele partii. Dwa lata później Miller doprowadził do rozwiązania Socjaldemokracji Polskiej i przekształcenia jej w nowe ugrupowanie, nazwane tak jak dotychczasowa koalicja wyborcza - Sojusz Lewicy Demokratycznej. Oleksy początkowo nie znalazł się we władzach nowego SLD.

Po wielkim zwycięstwie SLD w 2001 roku Oleksy nadal przebywał na politycznym uboczu. Został posłem, ale Leszek Miller zgodził się jedynie, by objął stanowisko szefa sejmowej Komisji Europejskiej i delegata do tzw. konwentu, pracującego nad Traktatem Konstytucyjnym UE. Wielki powrót Oleksego na polityczne salony nastąpił w 2004 roku. Najpierw został przez Millera powołany do rządu na stanowiska wicepremiera i szefa MSWiA.
Już w kwietniu 2004 roku Oleksy opuścił jednak rząd i objął stanowisko marszałka Sejmu. Zastąpił Marka Borowskiego, który stracił rekomendację SLD, bo opuścił tę partię i z grupą zwolenników założył Socjaldemokrację Polską. Szczęśliwy dla Oleksego rok 2004 kończył się wybraniem go, na grudniowym kongresie SLD, na szefa tej partii.

W maju 2005 roku przestał też być szefem SLD. Przed kolejnymi wyborami w 2005 roku nie znalazł się na listach wyborczych SLD, zresztą podobnie jak Miller.

Obecny szef SLD został poproszony przez dziennikarzy o wspomnienie Oleksego podczas konferencji prasowej, na której poinformował o rekomendowaniu przez zarząd SLD Magdaleny Ogórek na kandydatkę partii na prezydenta Polski.
- W dniu śmierci Józefa Oleksego pojawia się osoba, która chce kontynuować najlepsze tradycje polskiej lewicy, a także sposób rozumienia polityki, który reprezentował Józef Oleksy - powiedział Miller.
Były premier Józef Oleksy zmarł w piątek nad ranem w wieku 68 lat.

Sylwetka Józefa Oleksego. "Jego nie można było nie lubić">>>

PAP/asop