Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 18.02.2015

Finlandia i Szwecja zawarły porozumienie o stałej współpracy wojskowej

Szwedzkie media nazywają porozumienie historycznym. W opiniach obserwatorów w obu krajach, w dalszej perspektywie współpraca może zaowocować nawet paktem obronnym Północnej Europy.

Komentatorzy przypominają, że jest to realizacja koncepcji powstałej jeszcze przed II wojną światową. Fiński minister obrony Carl Haglund, który podpisał dokument wraz ze szwedzkim ministrem Peterem Hultqvistem, porównał je do przedślubnych zaręczyn.

Wśród konkretnych przedsięwzięć wymienia się utworzenie na Bałtyku szwedzko-fińskich morskich sił zadaniowych czy zwiększenie tzw. interoperacyjności lotnictw obu krajów, by mogły korzystać ze wspólnych baz i przeprowadzać wspólne operacje. Przewiduje się też wystawienie fińsko-szwedzkiej brygady sił lądowych.

Ustalono już, że wspólnym językiem współpracujących struktur wojskowych będzie angielski, choć język szwedzki jest drugim językiem urzędowym w Szwecji. Natomiast najpilniejszym krokiem w ramach realizacji porozumienia jest budowa bezpiecznego systemu łączności między Helsinkami a Sztokholmem.

W mediach obu krajów pojawiają się pytania, jak na takie plany zareaguje Rosja Władimira Putina? Odpowiedź ministra Haglunda brzmi: "To jest ich problem; my mamy jedynie plany obronne".

Od czasu zaostrzenia kryzysu na Ukrainie w neutralnych Szwecji i Finlandii podnoszą się głosy o konieczności ściślejszej współpracy z NATO, a nawet o wejściu do tego Paktu.

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

IAR/iz