Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 08.03.2015

Prezydent Czeczenii zabiera głos ws. podejrzanego o zabójstwo Niemcowa. "To rosyjski patriota"

Według Ramzana Kadyrowa, główny podejrzany Zaur Dadajew jest rosyjskim patriotą, a równocześnie głęboko wierzącym muzułmaninem.
Galeria Posłuchaj
  • W Czeczenii zginął mężczyzna zamieszany w zabójstwo Niemcowa. Korespondencja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Podejrzani o zabójstwo Niemcowa zostali aresztowani. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Czytaj także

Kadyrow napisał w jednym z serwisów internetowych, że Dadajew był zastępcą dowódcy batalionu w pułku "Północ" czeczeńskiego MSW. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej mężnych żołnierzy walczących z terrorystami - napisał Kadyrow. Dodał, że Dadajew "jest głęboko wierzącym człowiekiem i, jak wszyscy muzułmanie, był wstrząśnięty publikacjami francuskiego tygodnika "Charlie Hebdo" i komentarzami popierającymi drukowanie karykatur". "Charlie Hebdo" publikował między innymi karykatury Mahometa, co wywołało protesty muzułmanów na całym świecie. Redakcja pisma została w styczniu zaatakowana przez muzułmańskich terrorystów.

Raport specjalny o zabójstwie Borysa Niemcowa >>>
Ramzan Kadyrow przypomniał, że Zaur Dadajew wystąpił z jednostek MSW, motywując to chorobą matki. Komentując informacje, że Dadajew przyznał się do współudziału w zabójstwie Niemcowa, prezydent Czeczenii napisał, że "jeśli sąd potwierdzi winę Dadajewa, to zabijając człowieka, popełnił on ciężkie przestępstwo". Wierzymy, że śledztwo wykaże, czy Dadajew jest rzeczywiście winny i jaki był prawdziwy motyw jego czynu - podkreślił Kadyrow. Prezydent Czeczenii polecił swym służbom bezpieczeństwa przeprowadzenie dochodzenia w sprawie odejścia Dadajewa z jednostek MSW i tego, co robił w ostatnim okresie.

Oprócz 32-letniego Dadajewa w sprawie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa aresztowani zostali 33-letni Anzor Gubaszew, jego brat 31-letni Szagid Gubaszew, 34-letni Tamerlan Eskerchanow i 45-letni Chamzat Bachajew. Żaden z tych czterech nie przyznał się do winy.

W niedzielę rano agencja Interfax, powołując się na źródło w organach ścigania Czeczenii, innej republiki wchodzącej w skład FR, podała, że mężczyzna podejrzany o udział w zabójstwie Niemcowa poprzedniego wieczoru wysadził się w powietrze granatem. Wcześniej rzucił granat w stronę policjantów, którzy chcieli go zatrzymać. Do zdarzenia doszło w stolicy tej republiki - Groznym. Policjanci zablokowali podejrzanego w mieszkaniu w jednym z wieżowców w centrum tego miasta. Nikt inny w incydencie nie ucierpiał.

Dziennik "RBK" podał, że samobójstwo popełnił Bisłan Szamanow. Gazeta przekazała również, że rozkaz zatrzymania tego nigdy nie notowanego przez czeczeńskie organa ścigania mężczyzny przyszedł z Moskwy.

Rosyjska telewizja LifeNews, która powołała się na źródła w federalnych organach ścigania, podała, że w sprawie zabójstwa Niemcowa poszukiwane są jeszcze inne osoby - wspólnicy Dadajewa i Anzora Gubaszewa. Według informatora tej stacji osoby te dostarczyły broń zabójcom, a także śledziły Niemcowa.

Czeczeńska jednostka na usługach Putina?

Jednostka, w której pełni służbę Dadajew, została sformowana w 2006 roku pod osobistym nadzorem przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, cieszącego się bezgranicznym poparciem prezydenta Rosji Władimira Putina. Początkowo nosiła nazwę Batalion "Północ". W 2010 roku została przekształcona w 141. specjalny pułk zmotoryzowany im. bohatera Rosji Achmata-Chadżi Kadyrowa. Ta elitarna formacja liczy 700 żołnierzy. Stacjonuje w Groznym.

Cytowany przez dziennik "RBK" lider działającego w Czeczenii niezależnego Komitetu Przeciwko Torturom Igor Kaliapin oświadczył, że 141. specjalny pułk zmotoryzowany jest "jednostką patrolowo-wartowniczą, jednak - podobnie jak inne takie formacje związane z policją i siłami bezpieczeństwa - bezprawnie uczestniczy w zatrzymywaniu i przesłuchiwaniu osób, które z różnych względów nie spodobały się władzom republiki". - Wszystkie niewyjaśnione zniknięcia naszych obywateli zaczynały się od zatrzymania przez takie struktury - powiedział czeczeński obrońca praw człowieka.

IAR, PAP, bk