Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 11.03.2015

Wojsko wzywa na kwalifikację do WKU. Lepiej stawić się dobrowolnie

W całej Polsce trwa kwalifikacja wojskowa. Wezwania do Wojskowych Komend Uzupełnień powinni spodziewać się 19-latkowie, ale również kobiety o zawodach przydatnych dla armii. Konsekwencją jego zignorowania jest grzywna, a także przymusowe doprowadzenie przez policję.
Na zdjęciu komisja wojskowa w Lubartowie w lutym br.Na zdjęciu komisja wojskowa w Lubartowie w lutym br.PAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Maria Lis dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Koszalinie o doprowadzaniu na komisję przez policję (IAR)

Kwalifikacja wojskowa polega na ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej i przeniesieniu do rezerwy. W trakcie kwalifikacji wojskowej wszystkim osobom stawiającym się zakładana jest ewidencja wojskowa i wydawane są książeczki wojskowe. Określana jest również kategoria zdrowia.

Kategoria wojskowa: "A" oznacza zdolność do czynnej służby wojskowej, a "B" to czasowa zdolność, która będzie poprzedzona - w razie powołania z rezerwy - dodatkowymi badaniami. Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne może dostać kategorię "D" lub "E". Ta ostatnia kategoria oznacza, że dana osoba nie jest zdolna do służby wojskowej nawet w czasie wojny. Rozmowa prowadzona jest też pod kątem wywiadu psychologicznego.

- Kwalifikacja nie ma nic wspólnego z kryzysem na Ukrainie, nikt nie powinien się tego obawiać - zapewnia Małgorzata Woźniak z MSW. Jednocześnie nieusprawiedliwione niestawiennictwo grozi grzywną i mało przyjemnym kontaktem z policją.

- Będziemy występować do policji o przymusowe doprowadzenie - ostrzega Maria Lis dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Koszalinie. Doprowadzenie może się odbyć w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub może być zastosowana kara ograniczenia wolności. W Koszalinie na komisję trafia w ten sposób co roku kilkadziesiąt osób.

Także osoba, która wyjeżdża lub wyjechała za granicę powinna sprawę uregulować i usprawiedliwić się z nieobecności.

Kwalifikacja potrwa do kwietnia, obejmuje prawie 270 tysięcy osób.

W2009 r. kwalifikacja wojskowa zastąpiła organizowany wcześniej pobór. Stało się tak wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową.

IAR/PAP/fc

tagi: wojsko