Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 09.04.2015

Ukraina będzie walczyć z radzieckimi symbolami i gloryfikować UPA. Ważne decyzje parlamentu

Na Ukrainie zabroniono propagandy komunizmu i nazizmu. Parlament podjął także inne ważne decyzje dotyczące polityki historycznej, między innymi, weteranów UPA i OUN.
W wielu ukraińskich miastach mieszkańcy wzięli sprawy we własne ręce i sami zniszczyli pomniki LeninaW wielu ukraińskich miastach mieszkańcy wzięli sprawy we własne ręce i sami zniszczyli pomniki LeninaYoutube/UKRAINE TODAY

Deputowani potępili reżimy komunistyczny i nazistowski oraz zabronili ich propagowania. Publicznie nie można także zaprzeczać, że miały one charakter zbrodniczy. Nie można także wykorzystywać ich symboliki.

Kierujący ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz podkreśla, że obecnie powinno się rozpocząć jej usuwanie w całym kraju: począwszy od nazw ulic, poprzez sierpy i młoty, które zostały z czasów radzieckich na wielu obiektach, aż do pomników Lenina, których w całym kraju jest ponad tysiąc. Termin to 3 miesiące. Ma to się odbyć kosztem miejscowych budżetów.

Rada Najwyższa przyjęła także ustawę o statusie uczestników walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku. Wszyscy, którzy walczyli o to w organizacjach paramilitarnych, czy politycznych zostali uznani za „bojowników o wolność i niezależność Ukrainy”. Ustawa obejmuje - między innymi - członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Na Ukrainie są one uznawane przede wszystkim za walczące z władzą radziecką i III Rzeszą. Antypolski charakter niektórych ich działań nie jest przedmiotem gloryfikacji.

Oprócz tego Rada Najwyższa otworzyła archiwa wszystkich organów śledczych ZSRR, od 1917 do 1991 roku. Mają one zostać odtajnione i przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej.

Parlament uznał także 8 maja, czyli dzień zakończenia II wojny światowej, za „Dzień pamięci i pojednania na cześć wszystkich jej ofiar”. Ukraina odchodzi też od radzieckiego terminu „wielka wojna ojczyźniana” na rzecz używanego na świecie, poza byłym ZSRR, „II wojna światowa”. Stąd 9 maja będzie obchodzony „Dzień zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej”. W czasie obchodów nie powinna być też wykorzystywana radziecka symbolika.

IAR, bk