Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 27.04.2015

12. Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się 16 maja

Do udziału w tegorocznej edycji Nocy Muzeów zgłosiło się 237 stołecznych placówek kulturalnych. W zeszłym roku w trakcie imprezy warszawskie muzea odwiedziło ponad 250 tys. osób.
Noc Muzeów odbędzie po raz 12Noc Muzeów odbędzie po raz 12mat. promocyjne
Posłuchaj
  • Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak o Nocy Muzeów (IAR)

- Do pierwszej edycji Nocy Muzeów w Warszawie, 12 lat temu, zgłosiło się 11 muzeów. W tym roku samych placówek muzealnych mamy 50. W pierwszej warszawskiej Nocy Muzeów te 11 placówek odwiedziło 16 tys. osób i wtedy wydawało się, że to rekord. W zeszłym roku mieliśmy ponad 250 tys. zwiedzających - powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Jak co roku udział w wydarzeniu zadeklarowały najpopularniejsze stołeczne placówki: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do imprezy dołączył Pałac Kultury i Nauki, który w tym roku obchodzi swoje 60-lecie. Zwiedzającym udostępnione zostaną podziemia PKiN. Przygotowana zostanie także wystawa przedmiotów z oryginalnego wyposażenia jednego z najbardziej charakterystycznych warszawskich budynków.
- Chcielibyśmy pokazać Pałac Kultury i Nauki nieco inaczej. Przygotowaliśmy wyjątkowy spacer. Dwie kondygnacje podziemne PKiN to miejsca owiane tajemnicą. W trakcie Nocy Muzeów będzie można poznać odpowiedź na pytanie, czy pod Pałacem mamy schrony, czy jest kolej, która była tu specjalnie założona w trakcie budowy. Niekończące się korytarze także mają swoją legendę - powiedziała Renata Kaznowska, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki.
Specjalne atrakcje szykuje Muzeum Warszawy w swych placówkach. Program został przygotowany pod hasłem "Anatomia warszawska". W Centrum Interpretacji Zabytków zorganizowane zostaną spotkania poświęcone tematowi powojennej odbudowy stolicy, w Ośrodku Dokumentacji Badań Korczakianum przypomniana zostanie historia warszawskiej działalności Janusza Korczaka. Odwiedzający Barbakan poszukają odpowiedzi na pytanie, do czego warszawiakom służą obiekty historyczne a w Muzeum Woli zaplanowano spotkanie, poświęcone Warszawie jako "wspólnemu domostwu" dla przyjezdnych i dla tubylców.
Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program pt. "Wszystkie drogi prowadzą na Pragę". Będą spotkania, poświęcone "warszawskiej" twórczości pisarza Leopolda Tyrmanda, a także spotkanie "Czego na Pradze szukali jazzmani". Będzie można wziąć udział w potańcówce w rytmie muzyki lat 50., wspólnym czytaniu literatury dotyczącej prawobrzeżnej Warszawie i nocnym zwiedzaniu Bazaru Różyckiego.
Specjalne wydarzenia przygotowano także w Garnizonie Warszawa. - Noc Muzeów wpisała się na trwałe w nasz kalendarz. Zapraszamy na koncerty orkiestry wojskowej, grupy rekonstrukcji historycznej będą odtwarzać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, opowiemy także historię tego miejsca - zapowiedziała ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Odbędzie się też pokaz musztry paradnej, prezentacja makiety osi Saskiej i Pałacu Saskiego.
Zaplanowano również "spacery historyczne" po Ogrodzie Saskim, podczas których przypomniana zostanie historia ogrodu a także nieistniejące już budowle, jakie się tam znajdowały. W Galerii Jabłkowskich w Domu Braci Jabłkowskich przygotowano warsztaty pod hasłem "Warszawa jest klawa", mające na celu przypominanie tradycji, historii i języka dawnej Warszawy. Odbędzie się pokaz filmu "Gangsterzy i filantropi" (1962), warsztaty gwary warszawskiej oraz koncert grupy Ferajna z Hoovera.
Szczegóły programu tegorocznej Nocy Muzeów dostępne są na stronie internetowej www.um.warszawa.pl/nocmuzeow.
PAP, kk