Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 26.05.2015

Wybory prezydenckie 2015. PKW podała oficjalne wyniki: Andrzej Duda - 51,55 proc., Bronisław Komorowski - 48,45 proc.

W poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda w niedzielnym głosowaniu uzyskał 51,55 proc. głosów, z kolei Bronisław Komorowski 48,45 procent. Frekwencja wyniosła 55,34 procent.
Galeria Posłuchaj
  • Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przedstawił wyniki wyborów prezydenckich (IAR)
  • Andrzej Duda oficjalnie zwycięzcą wyborów. Konferencja PKW (PR24)
Czytaj także

Głosowanie przeprowadzono w 27 817 obwodach głosowania. Uprawnionych do głosowania było 30 709 281 wyborców. Oddano 16 993 169 głosów, w tym ważnych było 16 742 938 (98,53 proc.), a nieważnych 250 231 (1,47 proc.). Andrzej Duda otrzymał 8 630 627 głosów ważnych (51,55 proc. liczby głosów ważnych), a Bronisław Komorowski - 8 112 311 głosów ważnych (48,45 proc. liczby głosów ważnych).

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zwyciężył w 27 okręgach wyborczych, tych samych, w których triumfował w pierwszej turze. Bronisław Komorowski wygrał w 24 okręgach - wynika z danych z Okręgowych Komisji Wyborczych. Dane te oznaczają, że geografia wyborcza w porównaniu z pierwszą turą nie zmieniła się. 10 maja Duda również zwyciężył w 27 z 51 okręgów.

Podobnie jak w pierwszej turze wyborów największą liczbę głosów Andrzej Duda otrzymał w okręgach wyborczych położonych we wschodniej części kraju, wynika z danych ze wszystkich okręgów wyborczych. Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski triumfował w okręgach w zachodniej i północnej Polsce.

Od tego geograficznego, wyraźnie zaznaczonego podziału są jednak wyjątki. Podobnie jak w pierwszej turze, również i w minioną niedzielę kandydat PiS zwyciężył w okręgu legnickim, który stał się wyróżniającą się "enklawą" poparcia Dudy w zachodniej części kraju. Podobnie jak 10 maja, Bronisław Komorowski zwyciężył także w okręgu stołecznym, który wyróżnia się wśród popierających Dudę okręgów Mazowsza.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

Największe procentowe poparcie Andrzej Duda uzyskał w okręgu nr 28 w Rzeszowie 72,9 proc. Drugi wynik uzyskał w okręgu nowosądeckim (Małopolskie) 72,67 proc. Trzeci w okręgu zamojskim (Lubelskie) - 72,27 proc.

Na Bronisława Komorowskiego największy odsetek wyborców oddał głos w okręgu poznańskim - 66,4 proc. W dalszej kolejności są okręgi nr 36 w Gdańsku - 62,93 proc. oraz Gdyni - 61,86 proc.

Ponad 60-procentowa frekwencja była w okręgach - warszawskim, gdańskim (okręg nr 36), gdyńskim, poznańskim i krakowskim. Najmniej uprawnionych do głosowania, według wstępnych danych poszło do urn w okręgu białostockim - 45,75 proc.

Prezydent elekt zostanie zaprzysiężony 6 sierpnia

Zwycięzca wyborów prezydenckich obejmie urząd 6 sierpnia - wtedy prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Od podania do publicznej wiadomości wyników wyborów przez PKW są trzy dni na składanie protestów wyborczych (protest można przesłać pocztą, decyduje data nadania przesyłki). SN na rozstrzygnięcie o ważności wyborów ma 30 dni od podania przez PKW wyników wyborów.

Sąd może protest wyborczy zostawić bez dalszego biegu, jeśli np. wniosła go osoba do tego nieuprawniona. Protest może złożyć osoba umieszczona w spisie wyborców.

Natomiast rozpatrując go (w składzie trzech sędziów), może uznać protest za niezasadny lub zasadny. Jeśli SN stwierdzi zasadność protestu, określa, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego miało wpływ na wynik wyborów.

Po rozpoznaniu protestów wyborczych i na podstawie sprawozdania z wyborów PKW, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta. Jeśli SN w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych stwierdzi nieważność wyborów, marszałek Sejmu ma pięć dni na zarządzenie nowych wyborów prezydenckich.

Uchwała PKW z wynikami głosowania i wynikami wyborów w formie obwieszczenia jest publikowana w Dzienniku Ustaw. Uchwałę PKW ws. wyników wyborów prezydenckich otrzymuje marszałek Sejmu, urzędujący prezydent a także prezydent elekt - powiedział wiceszef PKW, sędzia Wiesław Kozielewicz. - Forma wręczenia prezydentowi elektowi uchwały PKW jest różna. W 1990 r. prezydent Lech Wałęsa otrzymał ją pocztą, natomiast w 2005 i 2010 r uchwałę wręczano w uroczystej formie, ostatnio w Zamku Królewskich. W tym roku uroczystość ma się odbyć w Pałacu w Wilanowie - dodał.

Przysięga przed Zgromadzeniem Narodowym

Prezydent elekt obejmie urząd prezydenta dopiero po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, w dniu, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja, czyli 6 sierpnia. - Zwyczajem jest, że prezydent po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym wygłasza przemówienie. Robił to prezydent Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Następnie urzędujący prezydent przejmuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, przewodnictwo kapitułom orderów najwyższej klasy przyznawanych w Polsce - powiedział sędzia Kozielewicz.

PAP/IAR/aj