Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 20.06.2015

MSZ Rosji ostro odpowiada na utrzymanie sankcji UE. "To szantaż polityczny"

Przedłużenie przez UE sankcji gospodarczych wobec Krymu to próba niemającego perspektyw szantażu politycznego oraz próba ukarania mieszkańców półwyspu, którzy w referendum zdecydowali o przyłączeniu Krymu do Rosji - oświadczyło w sobotę MSZ Rosji.

"19 czerwca Rada UE opublikowała komunikat prasowy, w którym poinformowano o przedłużeniu do 23 czerwca 2016 roku środków ograniczających w stosunku do Krymu i Sewastopola. Ograniczenia te nie są niczym innym niż próbą ukarania przez UE mieszkańców półwyspu, którzy w referendum w sposób wolny zdecydowali się na zjednoczenie z Rosją" - napisano w komunikacie.

W ocenie resortu dyplomacji Federacji Rosyjskiej, jakakolwiek dyskryminacja mieszkańców Krymu i Sewastopola jest "absolutnie nie do przyjęcia". "Wszyscy pamiętamy historyczne przykłady zbiorowego karania narodów" - stwierdza MSZ dodając, że ciężko sobie wyobrazić, by Europa będzie musiała z czymś takim zmierzyć się ponownie w XXI wieku.

Krym i Sewastopol "są integralną i nieodłączną częścią Federacji Rosyjskiej" i nadszedł czas, aby pogodzić się z tym faktem i przyjąć tę rzeczywistość, której "nie można zmienić metodami ekonomicznego i politycznego szantażu" - zaznacza MSZ. Zdaniem ministerstwa, taktyka UE stosowania sankcji wobec Rosji absolutnie nie ma perspektyw i błędem jest oczekiwać, że zmusi ona Rosję do zrezygnowania ze swoich interesów narodowych i kluczowych decyzji.

Sankcje gospodarcze wobec całej Rosji także utrzymane

Przedstawiciele państw członkowskich UE przedłużyli w piątek sankcje gospodarcze nałożone w związku z nielegalną aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję w marcu 2014 roku. Sankcje, które mają obowiązywać do 23 czerwca przyszłego roku i obejmują zakaz importu produktów pochodzących z Krymu do UE, zakaz inwestycji na półwyspie, co oznacza, że firmy mające siedzibę w UE nie mogą kupować tam nieruchomości, czy finansować lokalnych firm.

Restrykcje przewidują też zakaz prowadzenia na Krymie działalności przez firmy turystyczne z UE, w tym zakaz zawijania do tamtejszych portów przez statki turystyczne z krajów unijnych. Wyjątkiem są sytuacje awaryjne.

UE zakazała też sprzedaży określonych produktów i technologii firmom na Krymie w sektorach transportowym, infrastrukturalnym i energetycznym. Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu.

Już na marcowym szczycie UE powiązała obowiązywanie sankcji gospodarczych wobec Rosji z pełną realizacją porozumienia w sprawie zawieszenia broni, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Uzgodniony w stolicy Białorusi kalendarz wdrażania ustaleń zakłada tymczasem, iż pełna realizacja tego porozumienia potrwa do grudnia.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

PAP/iz