Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 24.06.2015

Andrzej Duda złoży w sierpniu projekt ws. wieku emerytalnego. "Mój absolutnie pierwszy projekt"

Prezydent-elekt obiecał szefowi "Solidarności" zmiany w ustawie emerytalnej. W kampanii wyborczej Andrzej Duda zapowiadał obniżenie wieku przejścia na emeryturę.
Posłuchaj
  • Szef "Solidarności" Piotr Duda po spotkaniu z prezydentem-elektem Andrzejem Dudą (IAR)
Czytaj także

Andrzej Duda powiedział, że po zaprzysiężeniu, jeszcze w sierpniu zamierza złożyć projekt ustawy dotyczącej wieku emerytalnego. - To będzie mój absolutnie pierwszy projekt - oświadczył.

Prezydent-elekt spotkał się w środę z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą, w rozmowie tej uczestniczył także szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Następnie na spotkanie z prezydentem elektem do pałacyku MSZ przy ul. Foksal przyjechał prezes NBP Marek Belka.

"Do uwzględnienia jest kwestia kobiet"

Spotkanie Dudy z szefem "Solidarności" dotyczyło m.in. projektu ws. wieku emerytalnego. - Spotkanie dotyczyło przede wszystkim podstawowego zobowiązania, jakie podjęliśmy z Komisją Krajową Solidarności w czasie kampanii wyborczej, dotyczącego ustawy obniżającej wiek emerytalny. Omawialiśmy założenia projektu, w jakim kierunku zmiany powinny podążać - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu.

Prezydent elekt zaznaczył, że projekt będzie zakładał obniżenie wieku emerytalnego, dobrowolność przechodzenia na emeryturę w połączeniu z 40-letnim okresem składkowym. - Do uwzględnienia jest kwestia kobiet. Pamiętajmy, że mają okresy, w których przebywają na urlopach macierzyńskich. Trzeba ukształtować ustawę, aby była dla nich korzystna" - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że podczas spotkania z szefem "S" ustalono harmonogram prac, termin dalszych spotkań i termin, w jakim będzie składany projekt. Prezydent elekt powiedział, że projekt jest prawie całkowicie gotowy. - Chciałbym, aby w sierpniu ten projekt został złożony. To będzie mój absolutnie pierwszy projekt - dodał.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy odbędzie się 6 sierpnia.

Najpilniejszy projekt?

Przed wyborami prezydenckimi, w maju Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie. Podpisana została wtedy "Umowa programowa" między ówczesnym kandydatem PiS na prezydenta, a KK. Niektóre z postulatów, do realizacji których zobowiązały się strony umowy, to obniżenie wieku emerytalnego, wyeliminowanie umów śmieciowych i podwyższenie płacy minimalnej.

Szef "S" Piotr Duda powiedział po środowym spotkaniu z prezydentem elektem, że rozmowa dotyczyła "Umowy programowej" i harmonogramu dojścia do poszczególnych punktów, a także tego, kiedy można spodziewać się konkretnych projektów.

- Pan prezydent potwierdził to, że najpilniejszy jest projekt zmiany ustawy o wieku emerytalnym i kwoty wolnej od podatku. Czekamy na projekt prezydenta. Mówił, że w jak najszybszym czasie przekaże go nam, żebyśmy mogli, jako "Solidarność" go zaopiniować, ewentualnie wnieść nasze poprawki - powiedział szef "Solidarności". Dodał, że pogratulował prezydentowi elektowi zwycięstwa i przekazał mu pamiątkową figurkę "robotnika dobrych porozumień".

Co deklarował prezydent-elekt?

W "Umowie programowej" zawartej z "Solidarnością" Andrzej Duda zadeklarował m.in., że będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy, a także zapewnienia rodzinom wychowującym dzieci dodatkowego wsparcia.

Zobowiązał się również do "przywrócenia odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli i reformy szkolnictwa", skutecznej walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych, oraz do wprowadzenia sprawiedliwego systemu podatkowego.
Umowa mówi również o zapewnieniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, wycofaniu antypracowniczych zmian w Kodeksie pracy (szczególnie dot. czasu pracy i okresu rozliczeniowego), wyeliminowaniu stosowania śmieciowych umów o pracę oraz "patologicznego samozatrudnienia".

Andrzej Duda zobowiązał się również do tworzenia stabilnych miejsc pracy chroniących pracowników przed ubóstwem, wzmocnienia dialogu społecznego na szczeblu ogólnokrajowym, branżowym i zakładowym, zwiększenia uprawnień obywateli w zakresie referendów lokalnych i ogólnokrajowych oraz obywatelskich wniosków ustawodawczych, tak aby nie mogły być odrzucane w pierwszym czytaniu.
W umowie przewodniczący "S" Piotr Duda oświadczył, że elementy programu wyborczego Andrzeja Dudy "są zbieżne z celami programowymi NSZZ "Solidarność" zawartymi w statucie związku".

IAR,PAP,kh