Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 06.09.2015

Abp Stanisław Gądecki: każda parafia powinna znaleźć miejsce dla prześladowanych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawołuje do pomocy imigrantom. - Trzeba żeby każda parafia przygotowała miejsce dla ludzi, którzy są prześladowani - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki.

Czytaj więcej o problemie imigrantów >>> 

W homilii wygłoszonej w sobotę w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie arcybiskup poruszył problem uchodźców przybywających do Europy. - Trzeba się przygotować, jak pomóc w tym cierpieniu - powiedział hierarcha. - Trzeba żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Msza święta, odprawiona w chełmskiej bazylice pod przewodnictwem arcybiskupa Gądeckiego, zakończyła peregrynację znaków przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji lubelskiej.

Źródło: TVN24/x-news

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. Według danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

Podział imigrantów

Według proponowanego przez Komisję Europejską klucza przy rozdziale 120 tys. uchodźców między kraje UE najwięcej osób - blisko 31,5 tysiąca - miałyby przyjąć Niemcy. Następne w kolejności byłyby Francja i Hiszpania - informuje w niedzielę "Welt am Sonntag".

Do Niemiec miałoby trafić 31 443 uchodźców, do Francji - 24 031, a do Hiszpanii - 14 921. Malta miałaby przyjąć najmniej, bo 133 osoby - wynika z informacji niemieckiej gazety. "WamS" powołuje się na wyliczenia, które szef Komisji Jean-Claude Juncker ma przedstawić w środę w Parlamencie Europejskim.

KE potwierdziła w piątek oficjalnie, że chce zaproponować relokację między kraje UE dodatkowych 120 tys. imigrantów, ponad 40 tys., których rozdzielenie zaproponowała w czerwcu. Ma to odciążyć Węgry, Grecję i Włochy, do których przybywa obecnie najwięcej imigrantów.

Oznacza to możliwość skierowania do Polski ok. 8 tys. dodatkowych osób. Niemcy wcześniej zadeklarowały już przyjęcie 10,5 tys. z puli 40 tys. uchodźców.

IAR,PAP,kh