Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 27.09.2015

Wojna z Państwem Islamskim. Francja rozpoczyna naloty w Syrii

Francja poinformowała, że rozpoczęła bombardowania sił dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Do tej pory francuskie lotnictwo było zaangażowane w naloty międzynarodowej koalicji na pozycje IS na terytorium Iraku.
Posłuchaj
  • Francuskie lotnictwo uderza w Syrii w dżihadystów. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Czytaj także

- W ten sposób nasz kraj potwierdza swą wolę do walki z zagrożeniem terrorystycznym, jakie niesie ze sobą Daesz (arabski akronim IS). Będziemy uderzać za każdym razem, gdy bezpieczeństwo naszego kraju będzie zagrożone - zakomunikowano w oświadczeniu wydanym przez biuro prezydenta Francois Hollande'a.

Wcześniej w tym miesiącu Hollande przyznawał, że francuskie ataki z powietrza na cele IS będą konieczne. Poinformował jednocześnie, że na początku września rozpoczęto loty rozpoznawcze nad Syrią, które miały dać Paryżowi obraz sytuacji panującej na ziemi i pomóc w podjęciu decyzji o bombardowaniach.

CZYTAJ WIĘCEJ
egipt islamiści 1200 free.jpg
Jak zakończyć wojnę w Syrii? Putin: trzeba wesprzeć Asada

Paryż zaapelował jednocześnie do wspólnoty międzynarodowej o "globalne rozwiązanie" dla kryzysu panującego w Syrii.

Do tej pory Francja brała udział jedynie w nalotach na IS w Iraku, ponieważ obawiała się, że takie działania przeciwko tej radykalnej organizacji sunnickiej w Syrii mogłyby wzmocnić prezydenta tego kraju Baszara el-Asada, przeciwko któremu od 2011 r. trwa rebelia.

Francuskie władze były gotowe przystąpić do nalotów na siły Asada w Syrii w 2013 r., zanim prezydent USA Barack Obama wycofał się z tego planu.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>> 


Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od ponad czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

Wojna w Syrii do tej pory pochłonęła życie ponad 230 tys. osób.

IAR, PAP, pp