Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 08.10.2015

Angela Merkel potwierdza liberalną politykę wobec imigrantów

Pomimo krytyki ze strony sojuszników oraz spadku popularności wśród wyborców kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że nie zmieni liberalnej polityki wobec uchodźców.
Posłuchaj
  • Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekonuje, że jej kraj poradzi sobie z ogromną falą uchodźców. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Angela Merkel i Francois Hollande apelują w PE w sprawie uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

- Jak miałoby to funkcjonować? Nie może Pani zamknąć granicy. (...) Nie będzie wstrzymania przyjęć - powiedziała Merkel do prowadzącej wywiad dziennikarki Anne Will wieczorem w talkshow, w pierwszym programie telewizji ARD. W środę w PE niemiecka kanclerz przekonywałą, że  "Europa stoi przed historyczną próbą, jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysu migracyjnego".

CZYTAJ DALEJ
MERKEL-HOLLAND-1200.jpg
Prezydent Hollande i kanclerz Merkel wspólnie w PE o kryzysie imigracyjnym

Szefowa rządu zaznaczyła: "Damy radę, jestem o tym głęboko przekonana" powtarzając hasło, którym posłużyła się po raz pierwszy w sierpniu, gdy fala uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki zaczęła gwałtownie rosnąć.

„Mam plan”

Moim zadaniem jako kanclerz Niemiec "w sytuacji historycznej próby" uczynić wszystko co w mojej mocy - zgodnie z wewnętrznym przekonaniem - że zadanie to da się rozwiązać - mówiła Merkel zapewniając, że "ma plan".

Za "uderzenie ofensywne" mające pokazać, że Merkel nie utraciła kontroli nad sytuacją, uznała wywiad komentatorka ARD Sabine Rau.

Polityka niemieckiej kanclerz jest coraz mocniej krytykowana przez jej sojuszników z CDU i bawarskiej CSU.

CZYTAJ DALEJ
tusk1200.jpg
Donald Tusk w PE: kryzys migracyjny testem na wytrzymałość Unii Europejskiej

Do Niemiec przyjeżdża obecnie dziennie od kilku do 10 tys. imigrantów. Władze w Berlinie spodziewają się, że do końca roku o azyl w Niemczech wystąpi co najmniej 800 tys. osób - czterokrotnie więcej niż rok temu. Media mówią nawet o 1,5 mln azylantów.

Spadek poparcia

Poparcie dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel i jej partii CDU spadło z powodu obaw dotyczących kryzysu migracyjnego, podczas gdy notowania eurosceptycznej i antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) wzrosły - wynika z najnowszych sondaży. Notowania Merkel są najgorsze od początku roku.

Zdaniem krytyków Merkel jej decyzja z początku września o całkowitym otwarciu granicy dla uchodźców z Syrii oraz wypowiedzi o nieograniczonym prawie do azylu pogorszyły sytuację, zachęcając uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki do przyjazdu do Niemiec.

WOJNA W SYRII - serwis specjalny >>>

Bunt lokalnych władz

Serwis Specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Premier Bawarii Horst Seehofer powiedział, że będzie zmuszony do "skutecznej obrony koniecznej", jeśli Merkel nie ograniczy napływu uciekinierów. Granicząca z Austrią Bawaria przyjmuje gros imigrantów przedostających się z Syrii, Afganistanu i Iraku przez Turcję, Grecję i Bałkany do Niemiec. Od 1 września tylko do tego kraju związkowego przyjechało 225 tys. azylantów.

34 działaczy CDU wystosowało do szefowej rządu list, w którym ostro skrytykowali politykę azylową jej rządu. - Praktykowana obecnie „polityka otwartych granic” nie jest zgodna ani z unijnym, ani z niemieckim prawem, jest też sprzeczna z programem samej CDU - podkreślili sygnatariusze pisma.

FILM: Ok. 9 tysięcy osób wzięło udział w kolejnej antyimigranckiej manifestacji w Dreźnie. Uczestnicy organizowanego przez Pegidę marszu nieśli transparenty z hasłami antyislamskimi oraz krytykującymi niemiecki rząd za zbyt liberalną politykę migracyjną.

RUPTLY/x-news

pp/PAP/IAR