Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 22.11.2015

Krym bez prądu. Tatarzy krymscy nie dopuszczą do naprawy sieci

Poniedziałek ogłoszono na okupowanym przez Rosjan półwyspie dniem wolnym od pracy. W sobotę w wyniku eksplozji w obwodzie chersońskim zostały zniszczone sieci, którymi ukraińska energia elektryczna była dostarczana na Krym.
Posłuchaj
  • Brak prądu na okupowanym przez Rosję Krymie. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Tatarzy krymscy są przeciw remontowi sieci, apelują o blokadę okupowanego przez Rosjan półwyspu. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Krymsko-tatarscy działacze zapowiadają, że nie dopuszczą do remontu zniszczonych słupów energetycznych

Mieszkańcy Krymu decyzją okupacyjnych władz mają w poniedziałek pozostać w domach. Do pracy pójdą jedynie urzędnicy państwowi i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców półwyspu. Ma to spowodować mniejszy pobór energii.

80 procent zużywanej na Krymie elektryczności pochodziło z Ukrainy. Zniszczenie linii przesyłowych spowodowało poważne problemy na zajętym przez Rosjan Krymie. Tamtejsze władze ogłosiły stan wyjątkowy.

W sobotę w graniczącym z półwyspem obwodzie chersońskim w wyniku eksplozji zniszczone zostały słupy energii elektrycznej.

Ukraiński operator Ukrenerho poinformował, że jest w stanie naprawić linię przesyłową. Tymczasem prowadzący blokadę Krymu tatarscy działacze zapowiadają, że nie dopuszczą do remontu sieci przesyłowej. Przebywający na kontynentalnej Ukrainie Tatarzy krymscy domagali się energetycznej blokady półwyspu. Miało to być odpowiedzią na represje rosyjskich władz wobec krymskotatarskiej mniejszości,

Wezwano do oszczędzania prądu na okupowanym Krymie

Obecnie, według danych rosyjskiego ministerstwa energetyki, bez prądu jest nadal około miliona 600 tysięcy mieszkańców półwyspu.

W miastach wprowadzono ograniczenia w użyciu energii elektrycznej, władze zaanektowanego przez Rosję półwyspu wezwały ludność do niekorzystania z urządzeń elektrycznych.

Obiekty strategicznie ważne dla funkcjonowania regionu podłączono do awaryjnego zasilania. W Eupatorii wstrzymano dostawy ciepłej wody i wyłączono ogrzewanie mieszkań. W niektórych miejscowościach nie pracują telefony komórkowe.

Lokalne media informują o kolejkach do bankomatów, problemach z zaopatrzeniem, brakiem wody i przerwami w ociepleniu domów. Wiele sklepów jest zamkniętych.

Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych poinformowało, że trudna sytuacja na Krymie z zaopatrzeniem w energię może się utrzymać przez dłuższy czas. Nie jest wykluczone, że dla pokrycia deficytu energii zostaną wykorzystane generatory prądotwórcze rosyjskiej armii.

Rosja zapowiada, że w najbliższych kilku latach chce uniezależnić Krym od dostaw prądu z Ukrainy. Po dnie cieśniny kerczeńskiej ma być ułożona linia energetyczna, która połączy półwysep z południem Rosji. Ponadto planuje się wybudowanie na Krymie dwóch elektrowni.

IAR/in./agkm

(Krym po odcięciu prądu; RUPTLY/x-news)