Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 18.12.2015

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

- Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nie przyczynia się do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a wręcz przeciwnie - zaognia go - powiedział sędzia Sławomir Pałka z Krajowej Rada Sądownictwa.
Posłuchaj
  • Sędzia Sławomir Pałka o projekcie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (IAR)
Czytaj także

Sławomir Pałka wyjaśnił, że w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) błędne jest ustanowienie co do zasady pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego (TK) jako właściwego do rozpoznawania większości spraw. Dodał też, że określenie, iż decyzje tego gremium mają zapadać większością 2/3 głosów doprowadzi do paraliżu TK.

W czwartek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucjnym.

Przewiduje on m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów. Dziś jest to dziewięć sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą.

Czytaj więcej:
Trybunał Konstytucyjny free 1200.JPG
Spór wokół TK

Ponadto nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów, że siedziba Trybunału znajduje się w Warszawie.

Według Prawa i Sprawiedliwości projekt ma uniemożliwić możliwość "manipulowania składami TK i terminami rozpraw", usprawnić działanie Trybunału i spowodować, by jego orzecznictwo było jednolite.

Propozycje PiS krytycznie oceniła opozycja, a także przedstawiciele środowiska prawniczego, m.in. pierwszy prezes Sądu Najwyższego, Naczelna Rada Adwokacka i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

W poniedziałek, o godz. 10, projektem zajmie się sejmowa Komisja Ustawodawcza.

Spór o Trybunał Konstytucyjny

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że niekonstytucyjny jest zapis ustawy, który był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch sędziów TK - w miejsce tych, których kadencje wygasają w grudniu.

Przepis ten uznano zaś za konstytucyjny jako podstawę wyboru trzech sędziów mających zastąpić tych, których kadencje mijały 6 listopada (czyli za kadencji poprzedniego Sejmu).

Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego Trybunału wybranego przez Sejm. Dodali, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią TK "w pełnym tego słowa znaczeniu".

x-news.pl, TVN24

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano ten wyrok.

Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że publikacja orzeczenia nie będzie miała wpływu na decyzję prezydenta, który nie odebrał ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji.

Andrzej Duda przyjął zaś ślubowanie od pięciu sędziów, których wybrał Sejm tej kadencji.

IAR, PAP, kk