Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 23.12.2015

Beata Kempa: koniec kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego

Sejm większością głosów przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Tuż po głosowaniach szefowa kancelarii premiera Beata Kempa mówiła IAR, że nowelizacja zakończy wreszcie kryzys, jaki wokół Trybunału wywołała Platforma, wspierana ostatnio przez Nowoczesną.
Posłuchaj
  • Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa o przyjętym projekcie ustawy o TK/IAR
Czytaj także

- Pewien reset, a ta ustawa to proponuje, może spowodować, że możemy przejść wreszcie do spraw takich jak, inwestycja w rodzinę, obniżenie podatków i innych, które służą zwykłemu obywatelowi - mówiła Kempa.

Minister odniosła się też do postawy prezesa Trybunału i niedopuszczania do orzekania wybranych przez posłów PiS pięciu sędziów. Zdaniem szefowej kancelarii premiera, profesor Andrzej Rzepliński powinien zająć się orzekaniem, a nie angażowaniem w politykę. Zasugerowała też, że powinien podać się do dymisji.

Co dalej z nowelizacją ustawy?

Za przyjęciem nowelizacji, wraz z poprawkami PiS, było 235 posłów (PiS, dwóch posłów z Kukiz'15 - Kornel Morawiecki i Ireneusz Zyska, jeden poseł niezrz. Janusz Sanocki), 181 było przeciw (PO, Kukiz'15, Nowoczesna, PSL, jeden poseł niezrz.), a 4 (dwóch z Kukiz'15, jeden z Nowoczesnej, jeden poseł niezrz.) wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej
kuch
Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu. Odrzucono poprawki złożone przez opozycję. Przyjęto zaś kilka poprawek PiS, w tym jedną wspólną PiS i opozycji.

W środę rano nowelę omówią senackie komisje, a potem zapewne cała Izba - PiS zapowiadało jej uchwalenie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Kluby PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL protestowały przeciw nowelizacji. Według PiS ma ona zakończyć kryzys konstytucyjny. - To Himalaje hipokryzji - mówiła opozycja.

Sejm/x-news

W środę ustawą przegłosowaną przez posłów zajmą się senatorowie. Wstępny plan zakłada, że senacka komisja zbierze się w tej sprawie o 8:00 rano, a przed południem nowelizacja trafi już pod obrady Senatu.

PO zapowiedziała, że także w środę skieruje nową ustawę do TK.

Najważniejsze zmiany w ustawie o TK:

- TK co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów (dziś jest to co najmniej 9). W składzie 7 sędziów będą zaś badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy.

- Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

- Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego, lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach"

- Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa).

- Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływania

- W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

- Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

- W ustawie pozostawiono zapis, że siedzibą TK jest Warszawa.

PAP/IAR/iz