Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 30.12.2015

W rosyjskich nalotach w Syrii zginęło ponad 2,3 tys. osób. 1/3 ofiar to cywile

Federacja Rosyjska prowadzi bombardowania w Syrii od 30 września. Władze Rosji twierdzą, że są one wymierzone w terrorystów z Państwa Islamskiego.

Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w atakach rosyjskiego lotnictwa w ciągu trzech miesięcy życie straciło 2371 osób.

Czytaj więcej:
dżihad_terrorysta_boko haram_państwo islamskie_karabin1200free.jpg
Wojna z Państwem Islamskim

Zginęło 655 dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i 924 bojowników syryjskiej opozycji oraz Frontu Al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy.

Mające swoją siedzibę w Londynie opozycyjne Obserwatorium, które dysponuje szeroką siecią informatorów w Syrii, podało też, że wśród ofiar jest 792 cywili, w tym 180 dzieci poniżej 18. roku życia i 116 kobiet.

Bombardowania zbrodnią wojenną?

Amnesty International (AI) opublikowała tydzień temu raport, w którym uznaje, że rosyjskie bombardowania w Syrii mogą być zbrodnią wojenną, gdyż stanowią pogwałcenie prawa humanitarnego.

Według AI Rosjanie bombardowali m.in. domy, meczet i zatłoczony rynek, a także placówki medyczne. "Ataki te stanowią dowód pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego" - głosi raport organizacji.

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow zareagował na zarzuty AI, mówiąc dziennikarzom, że raport zawiera "banalne komunały" oraz "fałszywe informacje". Odrzucił także twierdzenia Amnesty International, że Rosja używa w Syrii bomb kasetowych.



x-news.pl, STORYFUL

Wojna domowa i wojna z terroryzmem

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat.

W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze.

Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z bojownikami Państwa Islamskiego od września 2014 roku.

30 września bieżącego roku Rosja kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.

Władze na Kremlu twierdzą, że naloty są wymierzone w dżihadystów. Jednak syryjscy rebelianci walczący z reżimem el-Asada, a także Zachód zarzucają Rosji, że celem nalotów padają ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.

IAR, PAP, kk