Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 01.01.2016

Arabskie kraje zacieśniają współpracę w walce z ISIS

Arabia Saudyjska otwarła ponownie po 25 latach przerwy swą ambasadę w stolicy Iraku Bagdadzie.

Jak zaznaczyła telewizja Al-Arabija, pozwoli obu krajom zacieśnić współdziałanie w walce z terroryzmem. Królestwo Arabii Saudyjskiej zamknęło ambasadę w Bagdadzie w roku 1990 po inwazji Iraku na Kuwejt.

Nowy ambasador Arabii Saudyjskiej Tamer as-Sabhan powiedział Al-Arabii, że otwarcie placówki dyplomatycznej pozwoli obu państwom współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa i w zwalczaniu ekstremizmu.

Czytaj więcej
iraku.jpg
Premier Iraku: 2016 będzie rokiem ostatecznego zwycięstwa nad Państwem Islamskim

Reuters zauważa, że odwilż w chłodnych relacjach między rządzoną przez sunnitów Arabią Saudyjską a szyickim Irakiem pomoże umocnić regionalny sojusz przeciw dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), którzy opanowali część obszarów Iraku i Syrii. Arabia Saudyjska długi czas oskarżała Irak o zbytnią bliskość z szyickim Iranem - głównym rywalem Rijadu w regionie - i o popieranie dyskryminacji sunnitów, czemu Badgad zaprzecza.

W połowie grudnia Arabia Saudyjska ogłosiła powstanie islamskiej koalicji antyterrorystycznej, której członkowie będą wspierać się w walce z Państwem Islamskim. W stosownym oświadczeniu powołano się na "obowiązek ochrony narodu islamskiego przed złem wyrządzanym przez wszystkie - bez względu na ich orientacje i nazwy - ugrupowania i organizacje terrorystyczne, które szerzą na ziemi śmierć i zepsucie mając za cel terroryzowanie niewinnych".

IS zagroziło, że w odwecie zaatakuje Królestwo Saudyjskie.

PAP/fc